Premier League: Πρωταθλήτρια για 4η συνεχόμενη χρονιά η Μάντσεστερ Σίτι - «Αντίο» με νίκη για τον Κλοπ

Η Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκε για 4η συνεχόμενη χρονιά πρωταθλήτρια Αγγλίας, κερδίζοντας με 3-1 την Γουέστ Χαμ. Η Λίβερπουλ, στο συγκινητικό τελευταίο παιχνίδι του Κλοπ στον πάγκο της, επικράτησε με της Γουλβς. Μόνο αν πάρει το κύπελλο βγαίνει Ευρώπη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 3-1 της Γουέστ Χαμ και κατέκτησε το 10ο πρωτάθλημα της συνολικά και το 4ο συνεχόμενο.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες στον αγώνα με τα «σφυριά», διατηρώντας τον έλεγχο και το προβάδισμα καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Φιλ Φόντεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και διπλασίασε τόσο τα προσωπικά, όσο και τα ομαδικά τέρματα στο 18ο  λεπτό. Ο

Μοχάμεντ Κούντους πιστοποίησε την εξαιρετική του φετινή παρουσία, μειώνοντας σε 2-1 για την Γουέστ Χαμ, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αναπτερώνοντας τις ελπίδες των οπαδών της Αρσεναλ, οι οποίοι ήλπιζαν σε στραβοπάτημα των «πολιτών» για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Η υπόθεση-τίτλος φάνηκε να κλειδώνει οριστικά με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν ο Ρόντρι πέτυχε το τελικό 3-1. Με την λήξη της αναμέτρησης παίχτες και οπαδοί της γαλάζιας ομάδας του Μάντσεστερ ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς.

Η Αρσεναλ επιβλήθηκε με 2-1 της Εβερτον και τερμάτισε στην 2η θέση, μαζεύοντας 89 βαθμούς, μόλις 2 κάτω από τους 91 της Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Γκουέιγ «πάγωσε» το «Εμιρειτς» ανοίγοντας το σκορ για τα «ζαχαρωτά». Η ανατροπή για τους «κανονιέρηδες» ήρθε με τα τέρματα του Τομιγιάσου και του Χάβερτς στο 43′ και το 89′.

Η Λίβερπουλ, στο τελευταίο παιχνίδι του Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο της, επικράτησε πολύ εύκολα με 2-0 της Γουλβς. Στο υπ’ αριθμόν 491 παιχνίδι του Γερμανού προπονητή, οι «κόκκινοι» με τέρματα των ΜακΑλιστερ και Κουάνσα νίκησαν και τερμάτισαν στην 3η θέση με 82 βαθμούς.

Αναφορικά με τη μάχη για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, η Τότεναμ επικράτησε 3-0 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, κατέλαβε την 5η θέση και θα λάβει μέρος στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ η Τσέλσι (2-1 την Μπόρνμουθ στο «Στάμφορντ Μπριτζ») την 6η και εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τέλος, η Νιούκαστλ νίκησε 4-2 στο Μπρέντφορντ, τερμάτισε 7η και θα παίξει στο Κόνφερενς αν η Γιουνάιτεντ χάσει στον τελικό Κυπέλλου από τη Σίτι.

Σε περίπτωση που οι «κόκκινοι διάβολοι», οι οποίοι επικράτησαν 2-0 στην έδρα της Μπράιτον, επικρατήσουν των πρωταθλητών, τότε θα βγουν στο Γιουρόπα Λιγκ, η Τσέλσι θα… πέσει στο Κόνφερενς και η Νιούκαστλ θα μείνει εκτός Ευρώπης.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Κρίσταλ Πάλας διέλυσε την Αστον Βίλα με 5-0, η Φούλαμ πέρασε με το επιβλητικό 2-4 από την έδρα της Λούτον και η Νότιγχαμ Φόρεστ πανηγύρισε την παραμονή με σπουδαίο διπλό επί της Μπέρνλι με 1-2.