ΑΕΚ - Λαμία 3-0: Η νίκη δεν της έφτανε

Η ΑΕΚ έκανε το χρέος της απέναντι στη Λαμία (3-0) στην κατάμεστη OPAP Arena, όμως, η νίκη του ΠΑΟΚ επί του Αρη την κράτησε στη 2η θέση της Stoiximan Super League.

Δεν κατάφερε να πετύχει το back-to-back τη σεζόν που έκλεισε έναν αιώνα ιστορίας η ΑΕΚ, αφού το 3-0 επί της Λαμίας δεν αρκούσε για να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Ο τίτλος κατέληξε στη Θεσσαλονίκη χάρη στο 2-1 του ΠΑΟΚ επί του Αρη.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μόλις στο 2ο λεπτό, από σέντρα του Τσούμπερ, ο Λιούμπιτσιτς πλησίασε στο γκολ στο ντεμπούτο του ως βασικός με τη φανέλα της ΑΕΚ (κεφαλιά που πέρασε άουτ).

Ο Τσούμπερ απείλησε στο 14′ με σουτ εκτός περιοχής που πέρασε λίγο άουτ, ώσπου στο 20′ ο Λιούμπιτσιτς αποδείχθηκε πιο εύστοχος από τη φάση στο ξεκίνημα, ανοίγοντας το σκορ με συρτό σουτ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Λιούμπιτσιτς έκανε υπέροχη κάθετη μπαλιά, ο Τσούμπερ σούταρε και ο Χατζηεμμανουήλ απέκρουσε σωτήρια.

Η ΑΕΚ, επί της ουσίας, εκπλήρωσε το χρέος της στο 40′, όταν ο Γκαρσία γύρισε και ο Τσούμπερ ζευγάρωσε τα γκολ της.

Η Λαμία αντιπαρέταξε μόνο ένα καλοζυγισμένο σουτ του Τερεζίου στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, που πέρασε λίγο άουτ.

Με το σκορ στο 2-0, άπαντες ενημερώνονταν για την εξέλιξη του ντέρμπι Αρης-ΠΑΟΚ, αφού η νίκη δεν έφτανε στην ΑΕΚ.

Ο Γκαρσία σημάδεψε το αριστερό δοκάρι με σουτ στο 53′ και 12 λεπτά αργότερα ο Πόνσε βρήκε δίχτυα, αλλά δεν χρίστηκε σκόρερ επειδή ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ του Γιόνσον στον Τερεζίου.

Το 3-0 διαμορφώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σιμάνσκι.

AEK: Αθανασιάδης, Ρότα (46′ Πινέδα), Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Λιούμπιτσιτς (67′ Γκατσίνοβιτς), Αμραμπατ (62′ Ελίασον), Γκαρσία (62′ Πόνσε), Τσούμπερ (67′ Αραούχο).

ΛΑΜΙΑ: Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (86′ Κορνέζος), Σαντάνα (86′ Σιμόν), Τζανδάρης, Σλίβκα, Μάλτσι (74′ Τσούκαλος), Λέικ (46′ Νούνιες), Τερεζίου (67′ Μαρτίνεθ).