Αρης - ΠΑΟΚ 1-2: Πανάξιος πρωταθλητής με την γκολάρα του Τάισον!

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια παλικαρίσια νίκη μέσα στο «Κλ.Βικελίδης» και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας , πραγματοποιώντας μία μυθική πορεία στα πλέι οφ της Super League! Σκόρερ για τον Δικέφαλο χρίστηκαν οι Μπράντον και Τάισον ενώ προς στιγμήν είχε ισοφαρίσει ο Μορόν.

Το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης κύλισε χωρίς καμία φάση μπροστά στις δύο εστίες καθώς οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε δυνατές μονομαχίες και παιχνίδι κυρίως κέντρου. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός, που είχε τον έλεγχο αλλά δεν κατάφερνε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Άρη ενώ οι «κίτρινοι» από την πλευρά τους έψαχναν κάποια κόντρα επίθεση. Στο 30’ η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Ο Ζίβκοβιτς έκλεψε στον χώρο της μεσαίας γραμμής από τον Μορόν, έβγαλε την κάθετη στον Μπράντον, ο οποίος με άψογο κοντρόλ και πλασέ νίκησε τον Κουέστα και άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια, ο Άρης αναγκαστικά πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και βρήκε δύο τελικές προσπάθειες με σουτ των Σαβέριο και Σουλεϊμάνοφ αλλά ο Κοτάρσκι δεν ανησύχησε ιδιαίτερα, με το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης βρήκε απίθανο γκολ ισοφάρισης με τον Μορόν, ο οποίος έκανε εκπληκτικό γυριστό σουτ στην κίνηση μετά τη σέντρα του Οντουμπάτζο και νίκησε τον Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε και στο 62ο λεπτό δικαιώθηκε σε μία φάση, που ξεκίνησε από εξαιρετική ενέργεια του Κωνσταντέλια και από την ασίστ του Μπράντον ο Τάισον «εκτέλεσε» τον Κουέστα για το 1-2. Μετά το γκολ του ΠΑΟΚ ο Άρης ανέκτησε τον ρυθμό και πάτησε αρκετές φορές με καλές προοπτικές στην περιοχή του Κοτάρσκι. Στο 78ο λεπτό ο Γκρίνφιλντ απέβαλε τον Μιχαηλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άλλαξε τις ισορροπίες στην αναμέτρηση. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Μάντζιου πάλεψαν για την ισοφάριση αλλά στο 90+5’ ο Ανσαριφάρντ έχασε μοναδική ευκαιρία. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το σκορ και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (86’ Φεράρι), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζουλ (86’ Φετφατζίδης), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (86’ Ανσαριφάρντ), Βερστράτε (66’ Γκαρθία), Σαβέριο (72’ Ζαμόρα), Μορόν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας (80’ Νάσμπεργκ), Τάισον (65’ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Τόμας (65’ Σαμάτα).