Αντώνης Καρπερτόπουλος: Ενα ιστορικό κατόρθωμα του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είναι πρωταθλητής Ελλάδας. Πανάξια. Ολοκλήρωσε πρώτος την κανονική περίοδο, ήταν πρώτος και στα πλέι οφ. Κέρδισε στη σειρά ΑΕΚ, Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και χθες τον Αρη. Πρόκειται για κατόρθωμα. Πρωτοφανές και ιστορικό.

Το πόσο ευχαριστημένος είναι με τις τελευταίες εμφανίσεις του ΠΑΟΚ ο Λουτσέσκου το καταλάβαινες απ’ τη σύνθεση του ΠΑΟΚ στο ματς με τον Αρη. Στη βασική ενδεκάδα υπήρξε μία υποχρεωτική αλλαγή – ο Μιχαηλίδης αντί του τιμωρημένου Κουλιεράκη.

Οι άλλοι ήταν οι γνωστοί βασικοί. Πιο μεγάλο ήταν το ενδιαφέρον για τις επιλογές του Ακη Μάντζιου κι εν όψει του τελικού του Κυπέλλου. Ο Ελληνας προπονητής διάλεξε τελικά την ενδεκάδα που χρησιμοποίησε στην Τούμπα, στη νίκη με 1-0, την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ. Aλλά τότε ο ΠΑΟΚ ερχόταν απ’ την ήττα στο «Μαξιμίρ» με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

Τώρα είχε στο γήπεδο έντεκα παίκτες, που ειδικά στα πλέι οφ έκαναν τα πάντα για να βγουν πρωταθλητές.

Πανάξιος πρωταθλητής

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με διάθεση να κρατήσει την μπάλα πιο πολύ, αλλά χωρίς να πάρει επιπλέον ρίσκα: η τακτική του συντηρητικού ελέγχου του ματς δικαιώθηκε στο 30’ όταν άνοιξε το σκορ με ένα γκολ που ήταν η σύνθεση της χρονιάς του. Ο Ζίβκοβιτς κλέβει την μπάλα απ’ τον Μορόν στη μεσαία γραμμή, παίζει κάθετα για τον Μπράντον Τόμας, αυτός φτάνει απέναντι στον Κουέστα και δίνει στον ΠΑΟΚ προβάδισμα.

Αλλά ο Μορόν γρήγορα αυτό το προβάδισμα το «ακυρώνει». Πριν απ’ το ματς η ερώτηση ήταν απόντος του Κουλιεράκη τι θα γίνει με τον Ισπανό. Ο ΠΑΟΚ κάνει πολλά, αλλά στο δεύτερο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα πέρα απ’ το να πει στον Μορόν «μπράβο»: ο σέντερ φορ του Αρη γυρίζει το κορμί του σαν άλλος Φαν Μπάστεν, βρίσκει την μπάλα με τη μία και χωρίς κοντρόλ, ενώ ο Κεντζιόρα είναι κολλημένος πάνω του – ο Κοτάρκι δεν μπορεί να κάνει τίποτα: 1-1.

Αλλά ο ΠΑΟΚ ξέρει ότι είναι η στιγμή που πρέπει να μιλήσουν οι σπουδαίοι παίκτες – έχει τους δικούς του. Στο 62’ ο Κωνσταντέλιας θυμίζει Γιώργο Κούδα έτσι όπως περνά με την μπάλα αέρινος, ο Τόμας σπάει την μπάλα, όπως ο Πρίγιοβιτς τη χρονιά του νταμπλ κι ο Τάισον είναι απλώς ο Τάισον – ο MVP του πρωταθλήματος!

Υπάρχει μία τελευταία δοκιμασία. Στο 78’ αποβάλλεται ο Μιχαηλίδης με δεύτερη κίτρινη: έχει δει την πρώτη διότι… αγριοκοίταξε τον διαιτητή στο 18ο δευτερόλεπτο του ματς. Ο ΠΑΟΚ πρέπει να κρατήσει τη νίκη-πρωτάθλημα με παίκτη λιγότερο. Το κάνει.

Ο Ανσαριφάρντ έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 94’. Αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ κι η ιστορία θα γράψει «ΠΑΟΚ». Ενας πανάξιος πρωτα- θλητής. Σήμερα του δίνω τα «μπρά- βο» μου κι αύριο θα γράψω γιατί τα κατάφερε.

Ηθελε το εισιτήριο και το πήρε

Την ίδια ώρα στη Λεωφόρο παίζεται ένα άλλο μεγάλο ντέρμπι κι ένα άλλο ψυχόδραμα. Ο Χρήστος Κόντης, που μόλις έχει επιστρέψει, παρουσιάζει τον Παναθηναϊκό που θυμίζει την εποχή Γιοβάνοβιτς: δέκα απ’ τους παίκτες που ξεκίνησαν στο ματς ήταν στο «τριφύλλι» και το καλοκαίρι κι απ’ αυτούς που ήρθαν τον Ιανουάριο υπήρχε μόνο ο Μπακασέτας. Ο Παναθηναϊκός κάνει ένα πρώτο ημίχρονο εξαιρετικό. Κυνηγά το γκολ απ’ την αρχή και θα το βρει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπακασέτας αξιοποιεί το πέναλτι που κέρδισε ο Μαντσίνι απ’ τον Ρίτσαρντς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός θα βγει με λίγο κουράγιο περισσότερο.

Στο 51’ ο Ελ Καμπί σουτάρει άουτ μέσα απ’ την περιοχή και στο 56’ ο Ορτα, αντί να ολοκληρώσει τη φάση μετά από ένα κλέψιμο που έκανε στον Αράο, προτίμησε να πέσει για να πάρει πέναλτι: ο διαιτητής Γκοντίνιο δεν έδωσε τίποτα. Η φάση ξύπνησε τον Παναθηναϊκό και στο 59’ ο Μπερνάρντ κάνει το 2-0 με ένα γκολ-ποίημα, με το οποίο αποχαιρέτησε τον κόσμο. Ο Μεντιλίμπαρ έχει εμφανίσει τον Ολυμπιακό που είδαμε μία βδομάδα πριν στην Τούμπα: θέλει να πιέσει και να κάνει κατοχή μπάλας, αλλά δεν κάνει τίποτα. Στο 60’ δεν έχει άλλη λύση απ’ το να ρισκάρει.

Βγάζει τον Φορτούνη για να βάλει τον Γιόβετιτς, που παίζει λιγότερο με την μπάλα, έχει ήδη περάσει στο ματς τον Ιμπόρα για να καλύψει καλύτερα την άμυνα και θέλει να πάρει την μπάλα πιο πολύ ο Ποντένσε, που κάνει τα πάντα. Εχει δοκάρι, αλλά στο 73’ βάζει ένα απ’ τα ωραιότερα γκολ της χρονιάς, όταν με το δεξί εκτός περιοχής θα στείλει την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Λοντίγκιν με μία… λόμπα ασύλληπτη.

Ο Κόντης επιστρατεύει τον Ζέκα και τον Βιλένα για να βοηθήσει την ομάδα του να κρατήσει μπάλα, αλλά όλα αυτά κάνουν τον Παναθηναϊκό πιο παθητικό: δοκιμάζει να ισοφαρίσει ο Ελ Καμπί με κεφαλιά, αλλά το κάνει ο Γιόβετιτς που αξιοποιεί μία σέντρα του Ποντένσε για το 2-2, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

Το τέλος είναι χαώδες.Ο Ποντένσε παίρνει δεύτερη κίτρινη κάρτα κι αποβάλλεται. Τον κλοτσάει και τον πατάει κάποιος παίκτης του Παναθηναϊκού, αλλά ο Πορτογάλος έχει κάνει τη δουλειά, καθώς οι καβγάδες που ακολουθούν έχουν ως αποτέλεσμα το τέλος του ματς.

Ο Γκοντίνιο δίνει 10 λεπτά επιπλέον χρόνο, αλλά ο Παναθηναϊκός, παίζοντας με παίκτη παραπάνω, δεν κάνει φάση. Αν υπήρχε ο Τερίμ θα έφταιγε αυτός: η Λεωφόρος αποδοκιμάζει τον Ποντένσε που κάποιοι οπαδοί του Παναθηναϊκού έχουν χειροκροτήσει όταν σκόραρε. Ο Ποντένσε αποχωρεί θριαμβευτής ενώ τα ακούει, αλλά ο σκοπός σε αυτά τα ματς αγιάζει τα μέσα: το ξέρει κι ο Χουάνκαρ.

Ο Παναθηναϊκός δεν χάνει σε έξι ματς από τον Ολυμπιακό και τερματίζει τέ- ταρτος: απίθανο να το φανταστείς. Τώρα θέλει το Κύπελλο για να μη μείνει εκτός Ευρώπης, όταν τρεις αγωνιστικές πριν πήγε στην «ΟPAP Arena» για να πάρει πρωτάθλημα.

Ανετα, αλλά…

Παρεμπιπτόντως η «OPAP Arena» ήταν κατάμεστη. Ολοι περίμεναν τα καλά νέα απ’ το «Βικελίδης». Δεν είδα το ματς: η ΑΕΚ πέτυχε τρία ωραία γκολ. Αλλά δεν πιστεύω πως οι οπαδοί της ήθελαν το πρωτάθλημα με ένα «δώρο» του Αρη. Δεν γίνεσαι ΑΕΚ για τίτλους και πρωταθλήματα: το πώς κερδίζεις έχει τη σημασία του. Το λέει ο Ντέμης, όχι εγώ