Ολυμπιακός: Ιστορική η χθεσινή επιστροφή απ' το 2-0 στη Λεωφόρο

Είκοσι πέντε χρόνια πέρασαν από την προηγούμενη φορά που ο Ολυμπιακός γλίτωσε την ήττα από τον Παναθηναϊκό σε εκτός έδρας ντέρμπι στο οποίο είχε βρεθεί να χάνει με 2-0. Ποιο άλλο ρεκόρ έχασαν οι «πράσινοι» με το 2-2.

Με το 2-2 που απέσπασε ο Ολυμπιακός απ’ τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης», με μπροστάρη τον Ντάνιελ Ποντένσε και σκόρερ της ισοφάρισης τον Στέβαν Γιόβετιτς, δεν εξασφάλισε απλώς την τρίτη θέση και την ευρωπαϊκή συμμετοχή την επόμενη περίοδο.

Πέτυχε και μια ιστορική ανατροπή ή, αν προτιμάτε, επιστροφή από το 2-0 εις βάρος του, που είχαμε να δούμε 25 και πλέον χρόνια. Διότι η προηγούμενη και μοναδική στην ιστορία των «αιώνιων» ντέρμπι με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, ήταν εκείνη της 5ης Δεκεμβρίου 1998 στο ΟΑΚΑ. Όταν ο Ολυμπιακός δεν ισοφάρισε απλώς, αλλά νίκησε με 4-2, σφραγίζοντας την ολική ανατροπή με την υπέροχη «λόμπα» του Βασίλη Καραπιάλη στο 90’+4.

Ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί 2-0 με τέρματα των Κώστα Κωνσταντινίδη (29′) και Κριστόφ Βαζέχα (32′). Ο Ολυμπιακός, όμως, μείωσε πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με αυτογκόλ του Γιώργου Αλεξόπουλου (40′) και στην επανάληψη κυριάρχησε. Ο Καραπιάλης ισοφάρισε στο 52′ και ο Γιώργος Ανατολάκης διαμόρφωσε το 2-3 στο 71′, προτού ο Λαρισαίος άσος σημειώσει το υπέροχο τέταρτο γκολ.

Ποτέ άλλοτε ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τη νίκη σε εντός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό στο οποίο είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Και δεν αναφερόμαστε μόνο στα χρόνια της Α’ Εθνικής (από το 1959-60), αλλά σε ολόκληρη την ιστορία των ντέρμπι των «αιωνίων».

Άγγιξε την τέταρτη σερί νίκη

Οι «πράσινοι» έχασαν μια σπάνια ευκαιρία να νικήσουν για τέταρτη σερί φορά τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο του πρωταθλήματος Ελλάδας, κάτι που δεν έχουν καταφέρει ποτέ στα χρονικά. Μετά το ματς του φετινού πρώτου γύρου στο Φάληρο, το οποίο κέρδισαν με 3-0 στα χαρτιά, σημείωσαν στη συνέχεια άλλες δύο νίκες: με 2-0 στη Λεωφόρο και με 3-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την πρεμιέρα των πλέι οφ. Απέτυχαν, όμως, στο τέταρτο παιχνίδι.

Τρεις σερί νίκες είχε ο Παναθηναϊκός άλλη μία φορά στο παρελθόν, πριν από περισσότερα από 45 χρόνια: 2-0 (εντός) στις 11 Απριλίου 1977, 2-1 (εκτός) στις 9 Οκτωβρίου 1977 και 1-0 (εντός) στις 12 Φεβρουαρίου 1978. Ενδιάμεσα το «Τριφύλλι» είχε κερδίσει κι έναν ημιτελικό Κυπέλλου στο «Απ. Νικολαΐδης» (2-1 στην παράταση) κι εκείνη είναι η μοναδική σειρά τεσσάρων επίσημων αγώνων μόνο με νίκες του.

Μετά το 1-4 της 16ης Μαΐου 2021, πάντως, ο Παναθηναϊκός έχει πάρει τον αέρα του Ολυμπιακού, μια και μετρά έξι νίκες, επτά ισοπαλίες και μόλις μία ήττα σε 14 επίσημα ματς! Αυτή η ήττα ωστόσο (το 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» με το γκολ του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ), πέρυσι τον Μάιο, αποδείχθηκε μοιραία μια και του στέργσε το πρωτάθλημα.

Το 40ό γκολ του Μπακασέτα

Με το εύστοχο πέναλτι στο 59′ του χθεσινού ντέρμπι, ο Τάσος Μπακασέτας έφτασε τα 40 γκολ στη Super League. Ο 30χρονος μεσοεπιθετικός έφτασε κιόλας τα επτά τέρματα με τον Παναθηναϊκό, στον οποίο αγωνίζεται λιγότερο από έξι μήνες, ενώ έχει άλλα 14 με την ΑΕΚ, 12 με τον Πανιώνιο, τρία με τον Άρη και τέσσερα με τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Μπακασέτας είχε βάλει γκολ στον Ολυμπιακό και στο 3-1 του πρώτου γύρου των πλέι οφ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Έγινε έτσι ο πρώτος παίκτης του Παναθηναϊκού που σκοράρει σε δύο διαδοχικά «αιώνια» ντέρμπι πρωταθλήματος, μετά από 20 και πλέον χρόνια!

Ο προηγούμενος ήταν ο Εμάνουελ Ολισαντέμπε, ο οποίος είχε σημειώσει γκολ σε τρία διαδοχικά ματς με τους «ερυθρόλευκους»: δύο στο 2-2 της 1ης Δεκεμβρίου 2001 στο ΟΑΚΑ (όταν η διακύμανση ήταν ίδια με τη χθεσινή, αλλά… απ’ την ανάποδη), ένα στο 1-1 της 24ης Μαρτίου 2002 στη Λεωφόρο κι άλλο ένα στο 3-2 της 12ης Ιανουαρίου 2003, πάλι στη Λεωφόρο (με την εντυπωσιακή ανατροπή από 0-2).

Στο 1-3 του πρώτου γύρου των πλέι οφ είχε σκοράρει και ο Ντάνιελ Ποντένσε, όμως ο προηγούμενος σκόρερ του Ολυμπιακού σε δύο διαδοχικά «αιώνια» ντέρμπι είναι πολύ πιο πρόσφατος (βασικά… σύγχρονος). Πρόκειται για τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος είχε πετύχει το γκολ στο 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 5 Ιανουαρίου 2020 κι άλλο ένα στο 3-0 στο ίδιο γήπεδο για τα πλέι οφ, στις 21 Ιουνίου 2020.