«Σεφτέ» στις νίκες για Γουλβς και Άρσεναλ

Η Γουλβς πέρασε από την έδρα της Γουότφορντ αναγκάζοντάς την στην πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα ενώ η Γουέστ Χαμ διατήρησε το αήττητο σερί της, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κερδίσει στην έδρα της Σαουθάμπτον.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στην τέταρτη αγωνιστική για να πετύχει η Γουλβς του Μπρούνο Λάγκε την πρώτη της φετινή νίκη, καταφέρνοντας να επικρατήσει με 2-0 στην έδρα της Γουότφορντ. Οι «Λύκοι» προηγήθηκαν χάρη στο αυτογκόλ του Σιεράλτα στο 74′ και να κλείδωσαν το διπλό με το τέρμα που σημείωσε ο νεοαποκτηθείς Χουάνγκ ΧιΤσαν στο 83′.

Η Γουέστ Χαμ δεν μπόρεσε να φύγει με τους τρεις πόντους από την έδρα της Σαουθάμπτον, αφού έμεινε στο 0-0 με τους «άγιους» διατηρώντας όμως το αήττητο σερί της. Μάλιστα, είδε τον Μικαέλ Αντόνιο να αποβάλλεται στο 90+5′ με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα με αποτέλεσμα να τον στερηθεί έτσι την επόμενη αγωνιστική.

Η Μπράιτον έφτασε τις τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες με την επικράτησή της στην έδρα της Μπρέντφορντ με 1-0 χάρη στο γκολ του Τροσάρντ στο 90ο λεπτό υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη τους φετινή ήττα.

Τους πρώτους της βαθμούς πήρε η Άρσεναλ τη φετινή χρονιά επικρατώντας με το «φτωχό» 1-0 της Νόριτς στο «Έμιρεϊτς» με τον Ομπαμεγιάνγκ να πετυχαίνει το καθοριστικό τέρμα στο 66′.

Την «εκδίκησή» της για τον χαμένο τελικό του Κομιούνιτι Σιλντ πήρε η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Λέστερ σ’ ένα τρομερό παιχνίδι, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να πετυχαίνει το καθοριστικό γκολ στο 62′ και να δίνει τη νίκη στους «πολίτες» με 1-0.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 4-1 της Νιουκάστλ στην επιστροφή του Κριστιάνο Ρονάλντο με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ να ξεκινάει βασικός και να πετυχαίνει τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του (45+2′ και 62′). Η Νιουκάστλ μείωσε προσωρινά με τον Μανκίγιο (56′) ενώ οι Μπρούνο Φερνάντες και Τζέσε Λίνγκαρντ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των «κόκκινων διαβόλων» διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Στο πρώτο ματς της ημέρας η Κρίσταλ Πάλας πέτυχε τεράστια νίκη με 3-0 κόντρα στην Τότεναμ, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τανγκανγκά στο 58ο λεπτό. Ο Ζαχά άνοιξε το σκορ στο 75′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Εντουάρντ μπήκε στο 84′ και σκόραρε στο ίδιο λεπτό σημειώνοντας ένα ακόμη τέρμα στο 90+3′.