BUNDESLIGA: Τρελή πορεία για Βόλφσμπουργκ και Μάιντζ, ισοπαλία για Κολωνία

Με νίκη συνέχισε η εκπληκτική Βόλφσμπουργκ του Φαν Μπόμελ, παίρνοντας τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ, ενώ νικηφόρα πέρασε και η Μάιντζ από την έδρα της Χοφενχάιμ. Λευκή ισοπαλία για Ουνιόν Βερολίνου και Άουγκσμπουργκ, «αυτοκτονία» για την Κολωνία με αυτογκόλ στο 89′.

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε η εξαιρετική Βόλφσμπουργκ του Μαρκ Φαν Μπόμελ, παίρνοντας τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ και παρέμεινε στην κορυφή της Bundesliga. Στα ίδια χνάρια βάδισε και η Μάιντζ που πέρασε εύκολα από την έδρα της Χόφενχαιμ με το ίδιο σκορ.

«Αυτοκτονία» για την Κολωνία, αφού κρατούσε τη νίκη για σχεδόν 90 λεπτά μετά το γκολ του Μοντέστ, όμως το αυτογκόλ του Ζίσος έκανε το 1-1 στο 89′. Λευκή ισοπαλία στο Βερολίνο για Ουνιόν και Άουγκσμουργκ.

Η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ με τον Ν’Μετσά μόλις στο 10′ στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ και έκανε το 4/4 στη φετινή Bundesliga. Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ συνέχισε την καλή πορεία της και φιγουράρει πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν την κατοχή της μπάλας και αν ήταν λίγο πιο τυχεροί θα μπορούσαν να σκοράρουν και άλλα τέρματα. Ό,τι δεν κατάφεραν όμως σε όλο το 90λεπτό το έκαναν στις καθυστερήσεις οι παίκτες του Φαν Μπόμελ, με τον Βέγκχορστ να σκοράρει με πέναλτι.

Η Γκρόιτερ Φιρτ είχε και αυτή από την πλευρά της, τις δικές της ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και βυθίστηκε ακόμη περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας, αφού αγνοεί ακόμη τη νίκη.

Με το τρίτο του γκολ σε τέσσερις αγώνες ο Μοντέστ προσπάθησε να δώσει μία ακόμα νίκη στην Κολωνία στην έδρα της Φράιμπουργκ. Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε στο 34‘ λεπτό της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να ισορροπούν το ματς στη συνέχεια. Στο δεύτερο μέρος αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, ενώ μετά το 65‘ το παιχνίδι άνοιξε αρκετά. Η κόκκινη του Κάιντζ άφησε με 10 παίκτες, την Κολωνία που το πλήρωσε καθώς, στο 89′ μετά από αυτογκόλ του Ζίσος η Φράιμπουργκ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας.

Το γκολ του Μπούρκαρντ στο 21ο‘ λεπτό ήταν αυτό που έβαλε μπροστά τη Μάιντζ στην έδρα της Χοφενχάιμ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι αλλά και πιο εύστοχοι στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραραν ένα ακόμη τέρμα στο 77‘ με τον Ινγκβάρτσεν. Η Χοφενχάιμ προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Λευκή ισοπαλία μεταξύ της Ουνιόν Βερολίνου και της Άουγκσμπουργκ, με τις δύο ομάδες να χάνουν ένα σωρό ευκαιρίες, όμως να μην καταφέρνουν να βρουν στόχο. Ως αποτέλεσμα ήταν να πάρουν από ένα βαθμό, κάτι που προφανώς άφησε και τις δύο ομάδες ανικανοποίητες.