ΝΑΠΟΛΙ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 2-1:Σερί από... ήττες για την Γηραιά Κυρία

Η Νάπολι υποδέχτηκε την Γιουβέντους, σε ένα ματς δίχως ιδιαίτερες φάσεις, με το λάθος του Κώστα Μανωλά να στοιχίζει στην ομάδα του και τους Πολιτάνο και Κουλιμπαλί να αναλαμβάνουν ρόλο «λυτρωτή»

Η Νάπολι μπήκε στο παιχνίδι με τέρμα τα γκαζια και μόλις στο πρώτο λεπτό απείλησε την Γιουβέντους, με την κεφαλιά του Πολιτάνο να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κόντρα στην ροή του πρώτου δεκαλέπτου, το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μοράτα στο 10′, μετά από λάθος του Κώστα Μανωλά στην άμυνα της Νάπολι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το πρέσινγκ αναζητώντας ένα γκολ, με τον Πολιτάνο να κόβεται δύο φορές διαδοχικά, ενώ στο 23′ ο Μοράτα δεν αξιοποίησε την υπέροχη πάσα του Μακένι. Λιγότερο από ένα λεπτό αργότερα, η Γιουβέντους είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Οσπίνα όμως να λέει «όχι» στον Κουλουσέβσκι.

Η ομάδα της Νάπολι κρατούσε την κατοχή της μπάλας, κάνοντας κοντινές πάσες, χωρίς ωστόσο κάποια αξιόλογη τελική. Deja vu έζησε η Γηραιά Κυρία, στο 44′, όταν ξανά, ο Κουλουσέβσκι απείλησε την εστία του Οσπίνα, με τον τελευταίο να μην του κάνει το… χατίρι.

Το «ξέσπασμα» της Νάπολι

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την ισοφάριση, με ωραία ενέργεια του Όσιμεν να κόβεται από την άμυνα της Γιούβε. Η λύτρωση ήρθε από τον Πολιτάνο ο οποίος βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή και έκανε το 1-1, με ένα έξυπνο γκολ.

Η Νάπολι βρέθηκε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Ινσίνιε έστειλε την μπάλα με δύναμη στην κάτω αριστερή γωνία και τον Σένζι να αποκρούει εντυπωσιακά. Η απάντηση ήρθε από τον Κουλουσέβσκι, με την προσπάθειά του να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 74′ ο Σένζι πραγματοποίησε μία ακόμη τρομερή απόκρουση σε σουτ του Ρουίθ, διατηρώντας το 1-1. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου και… αποζημιώθηκαν στο 85′ με το γκολ του Κουλιμπαλί. Ο Γάλλος, εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ και αντιδρώντας γρηγορότερα από όλους, κάρφωσε την μπάλα στην εστία της Γιουβέντους, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Οσπίνα, Ρουί, Τζιοβάνι ντι Λορέντζο, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Έλμας, Ρουίθ, Πολιτάνο, Αντρέ Ζαμπό Ανγκίσα, Όσιμεν, Ινσίνιε

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σένζι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σίλιο, Πελεγκρίνι, Λοκατέλι, Μακένι, Ράμπιο, Μπερναντέσκι, Μοράτα, Κουλουσέβσκι