Ολυμπιακός-Φιορεντίνα 1-0 παρ.: Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ - Το σήκωσε σε χώμα ελληνικό!

Είναι αλήθεια! Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Conference League! Με γκολ του αρχισκόρερ Αγιούμπ Ελ Καμπί στο 116′ της παράτασης, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ λύγισε 1-0 τη Φιορεντίνα και ανέβηκε στην κορυφή του θεσμού!

Ο Ολυμπιακός πήρε το Conference League! Λύγισε με 1-0 τη Φιορεντίνα στον τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκή διοργάνωση!

Το «χρυσό» γκολ σημείωσε, ποιος άλλος, o Αγιούμπ Ελ Καμπί στο στο 116′ της παράτασης ενός δραματικού αγώνα που έβγαλε ήδη στους δρόμους εκατοντάδες χιλιάδες Ελληνες.

Η Φιορεντίνα ήταν πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σταδιακά έχανε έδαφος.

Ο Ολυμπιακός, αφού έμεινε όρθιος με τη σπουδαία αμυντική λειτουργία και τον συνήθη Τζολάκη, χτύπησε λίγα λεπτά προτού ο τελικός οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί δηλαδή που κανένας δεν θα μπορούσε να προβλέψει τι θα γίνει.

Η εξέλιξη του τελικού:

Αμφότερες οι ομάδες άρχισαν με τριάδα στο κέντρο, ενώ η Φιορεντίνα ήταν σαφές ότι προσπάθησε να επιτεθεί από τη δεξιά πλευρά με τους γρήγορους Γκονσάλες και Ντοντό.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα χάθηκε στο 4ο λεπτό, όταν ο Ποντένσε συνέκλινε από αριστερά, σούταρε και ο Τερατσάνο απέκρουσε σε κόρνερ.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Γκονσάλες γύρισε από δεξιά, ο Κουαμέ δεν μπόρεσε να σουτάρει, το έκανε ο επερχόμενος Μπελότι από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Η ιταλική ομάδα βρήκε δίχτυα στο 10′ με κοντινή προσπάθεια του Μιλένκοβιτς, ωστόσο ορθώς δεν μέτρησε γκολ, αφού υπήρχε οφσάιντ.

Στο πρώτο 25λεπτο, το οποίο επεφύλασσε γρήγορο τέμπο, ο Ολυμπιακός είχε κατοχή 56% και πίεσε την ανάπτυξη της Φιορεντίνα, η οποία πάντως ήταν επικίνδυνη από τα άκρα.

Ο Μποναβεντούρα άγγιξε δύο φορές το γκολ στο 21′, αλλά ο Τζολάκης δήλωσε παρουσία σε αμφότερες τις περιπτώσεις, προτού ο Κάρμο βάλει κόντρα σε σουτ του Γκονσάλες.

Στο 25ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσικίνιο, ο Ποντένσε πήρε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Τερατσάνο μπλόκαρε.

Η τελευταία αξιόλογη φάση ανήκε στη Φιορεντίνα, η οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί το γεγονός ότι η μπάλα παρέμεινε «ζωντανή» για αρκετή ώρα στα καρέ του Ολυμπιακού.

Προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα, είχε 2-3 επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, ωστόσο δεν έφτιαξε τη μεγάλη φάση.

Εκ των πρωταγωνιστών των 45 λεπτών ήταν ο Τζολάκης, ο οποίος ούτως ή άλλως είχε πολύτιμη συμβολή σε αυτή τη μαγική πορεία της ομάδας του.

Στο πρώτο 20λεπτο του β’ ημιχρόνου, η Φιορεντίνα είχε μία αξιόλογη φάση – συγκεκριμένα στο 65′ με άστοχη κεφαλιά του Μιλένκοβιτς, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τζολάκης νίκησε τον ολομόναχο Κουαμέ στο μεταξύ τους τετ-α-τετ, κρατώντας το 0-0.

Στο μεταξύ, ο Ιταλιάνο είχε βάλει τον Ενζολά αντί του Μπελότι (59′), ενώ στο 73′ ο Μεντιλίμπαρ αντικατέστησε τον Φορτούνη με τον Γιόβετιτς, προκειμένου να φρεσκάρει τη γραμμή κρούσης του.

Αμέσως μετά ο Ντάνκαν πέρασε αντί του Αρτούρ, ο οποίος «κατάπιε» πολλά χιλιόμετρα, ενώ στο 77′ ο Ορτα διαδέχθηκε τον Τσικίνιο που είχε πέσει στο έδαφος με κάποιο πρόβλημα.

Επειτα από αρκετή ώρα, δεδομένου ότι ο Ελ Καμπί ήταν καλά κλεισμένος και δεν είχε τροφοδοτηθεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός απείλησε με μία στημένη φάση στο 80′.

Ο νεοεισελθών Ορτα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ιμπόρα πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ιταλιάνο έβαλε τον Ικονέ αντί του Κουαμέ και τον Μπαράκ αντί του Μποναβεντούρα.

Ο Ολυμπιακός απείλησε από νέο φάουλ του Ορτα, αυτή τη φορά στο 84′, με τον Ελ Καμπί να μην προλαβαίνει την μπάλα για λίγο.

Τα τελευταία λεπτά (7 των καθυστερήσεων) δεν επεφύλασσαν κάποια αξιόλογη φάση, καθώς οι δύο ομάδες είχαν ως προτεραιότητα να θωρακίσουν την εστία τους.

Να υπογραμμιστεί ότι η ομάδα του Πειραιά ζήτησε δεύτερη κίτρινη και αποβολή του Κουάρτα στο 90+5′.

Στο 94′ της παράτασης, ο Κίνι έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο μη κολλημένο χέρι του Μαρτίνες Κουάρτα, ο οποίος βρισκόταν εντός περιοχής, όμως, ο διαιτητής Ντίας έδειξε «παίζετε» και o VAR Ντίγκερτ δεν τον κάλεσε για να δει τη φάση, προφανώς θεωρώντας ότι δεν υπήρχε προέκταση.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Γιόβετιτς σπατάλησε κλασική ευκαιρία, όταν επιχείρησε σουτ με καλό οπτικό πεδίο και ο Τερατσάνο απέκρουσε σωτήρια.

Ο τελικός κυλούσε και η Φιορεντίνα ήταν παντελώς ακίνδυνη επιθετικά από το 69′ και την απόκρουση του Τζολάκη στην προσπάθεια του Κουαμέ.

Συνοψίζοντας, στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος, δικαιούτο να φωνάζει για το γεγονός ότι δεν ελέγχθηκε η φάση του 94′ στο VAR και απώλεσε τη μοναδική καλή στιγμή στο 96′.

Στο 110′ η ομάδα του Ιταλιάνο απείλησε ουσιαστικά μετά από 38 ολόκληρα λεπτά, όταν ο Ικονέ έπιασε το σουτ και ο σπουδαίος Τζολάκης απέκρουσε.

Το «χρυσό» γκολ για τον Ολυμπιακό μπήκε στο 116′. Ο Εσε έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ελ Καμπί πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ήταν οριακή, αλλά μετά από τον έλεγχο, η απόφαση ήταν σέντρα!

Στην επόμενη κατεβασιά της Φιορεντίνα, o Ικονέ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όμως ο Κάρμο βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και ανέκοψε σωτήρια το κοντινό σουτ του.

Τίποτα δεν μεταβλήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα! Ο Ολυμπιακός ήταν πια κατακτητής του Conference League! Από το Europa League κατέβηκε στον τρίτο τη τάξει θεσμό, απέκλεισε κατά σειρά τις Φερεντσβάρος, Μακάμπι Τελ Αβίβ, Φενέρμπαχτσε, Αστον Βίλα. Στο τέλος λύγισε και τη Φιορεντίνα.

Παράλληλα, έσπασε μία κατάρα που κρατούσε από το 2002 και το Κύπελλο UEFA που κατέκτησε η Φέγενορντ. Οι τέσσερις τελευταίες ομάδες που έδωσαν τελικό στη χώρα τους, είχαν ηττηθεί. Τέλος, η Φιορεντίνα προερχόταν από 13 ματς χωρίς να χάσει στην Ευρώπη (δεύτερο καλύτερο σερί μετά τη Μάντσεστερ Σίτι), αλλά ο Ελ Καμπί είχε τη δική του άποψη. Ως συνήθως…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα (91′ Κίνι), Ιμπόρα, Εσε, Τσικίνιο (77′ Ορτα), Ποντένσε (106′ Μασούρας), Φορτούνης (73′ Γιόβετιτς), Ελ Καμπί (120+2′ Ελ Αραμπί).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες Κουάρτα, Μπιράγκι (106′ Ρανιέρι), Αρτούρ (74′ Ντάνκαν), Μποναβεντούρα (82′ Μπαράκ), Μαντράγκορα, Γκονσάλες (106′ Μπελτράν), Κουαμέ (82′ Ικονέ), Μπελότι (59′ Ενζολά).