ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-0: Ποδαρικό με... MVP την σκουριά!

Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να βρουν ρυθμό, αλλά η υπεροχή των Αρκάδων δεν έφερε αποτέλεσμα και η Super League ξεκίνησε με… κουλούρια!

Δεν ήταν… γραφτό να δούμε το πρώτο γκολ της φετινής Super League 1 στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της νέας περιόδου.

Παναιτωλικός και Αστέρα Τρίπολης έμειναν στο 0-0, σε ένα ματς όμως στο οποίο άξιζε να μπει ένα γκολ από πλευράς Αρκάδων τουλάχιστον. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλό και θα μπορούσε να πει κανείς πως το καλύτερο του πρώτου μέρους ήταν το αφιέρωμα των γηπεδούχων στον Μίκη Θεοδωράκη.

Αντιθέτως, στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ανέβασε αρκετά την απόδοσή του, χωρίς όμως να φτάνει στην ουσία, το γκολ.

Λίγα πράγματα…

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν στο στιλ… φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη! Παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν την καλή ενέργεια στο ματς και να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Μάταια όμως, αφού οι ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά ήταν με το… σταγονόμετρο.

Η καλύτερη στιγμή του ημιχρόνου έγινε στο 40′. Όταν ο Καρέλης βγήκε στην αντεπίθεση με την μπάλα στα πόδια, είχε την επιλογή της πάσας αριστερά στον Μόρσεϊ ο οποίος έμπαινε μόνος του στην περιοχή. Όμως ο Καρέλης επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση κάνοντας το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το οποίο ήταν αδύναμο και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Ήταν καλύτερος, χωρίς όμως την ουσία

Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική εικόνα από το πρώτο. Ο Αστέρας Τρίπολης ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Χαρακτηριστικό πως έφτασε και σε σημείο να έχει 60% κατοχή της μπάλας.

Δημιούργησε και τις ευκαιρίες του για να βάλει το γκολ, χωρίς όμως επιτυχία…

Καλύτερες στιγμές για τους Αρκάδες ήταν στο 50′ με το σουτ του Ριέρα, κατέληξε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 56′ και 69′ ο Ροντρίγκες αντέδρασε σωστά στις προσπάθειες των Άλβαρες, Μπαράλες αντίστοιχα.

Παράλληλα στο 79′ ο Αστέρας ζήτησε πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσιγγάρα μέσα στην περιοχή, μετά το πλασέ με το… τακούνι από τον Μπαράλες. Χωρίς όμως να υπάρχει κάποια κίνηση από διαιτητή και VAR και το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Το 0-0 έμεινε και το πρώτο ματς της φετινής Super League 1, βρήκε Παναιτωλικό και Αστέρα Τρίπολης με έναν βαθμό στο… σακούλι.

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι, Χουχούμης, Κορνέλιους, Μαλή, Βαρόνε, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ (74′ Βέργος), Μεντόσα, Ντίας, Καρέλης (85′ Μπελεβώνης).

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα (87′ Γκαρσία), Ατιένθα, Καστάνο, Άλβαρες, Μουνάφο, Βαλιέντε, Κρέσπι (87′ Γκόμεζ), Ριέρα (58′ λ.τρ. Καπίγια), Σίτο (74′ Μπενίτο), Μπαράλες.