ΕΣΠΑΝΙΟΛ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-2: Με «λυτρωτή» Λεμάρ πέρασε από την Καταλονία

Τεράστια νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης, κόντρα στην Εσπανιόλ, με 2-1. «Ήρωας» για την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, ο Λεμάρ, ο οποίος πέτυχε το γκολ της ανατροπής των πρωταθλητών Ισπανίας.

Πολύ σημαντική νίκη στην έδρα της Εσπανιόλ για την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία κατάφερε δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης να πάρει μαζί της, τρεις πολύτιμους βαθμούς, γεγονός που τη διατηρούν στην κορυφή της La Liga.

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε μπήκε στο παιχνίδι υποτιμώντας την Εσπανιόλ. Σε ένα πρώτο ημίχρονο, που κανείς δεν θα θυμάται στο τέλος της μέρας, οι «ροχιμπλάνκος» δεν δημιούργησαν προϋποθέσεις για να βρεθούν μπροστά στο σκορ, με την Εσπανιόλ να εκμεταλλεύεται τα λάθη της αντιπάλου της.

Μάλιστα λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου, οι Καταλανοί βρήκαν τον τρόπο προς τα δίχτυα με τον Ντε Τομάς, πηγαίνοντας με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Η ψυχρολουσία, των τελευταίων λεπτών του πρώτου μέρους, ανάγκασε τους πρωταθλητές Ισπανίας να βγουν μπροστά και να κυνηγήσουν άμεσα την ισοφάριση.

Το πέτυχαν, με τον Λεμάρ, στο 53′, ωστόσο το VAR πήρε άμεσα τη χαρά της ισοφάρισης, καθώς πριν την επίτευξη του τέρματος, είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Η πίεση συνεχίστηκε για τους Μαδριλένους, πετυχαίνοντας την πολύπόθητο τέρμα στο 79′, με το VAR να κάνει και πάλι την εμφάνισή του όμως στο τέλος να καταλογίζει το γκολ στον Καράσκο.

Το τέλος ήταν επεισοδιακό στην Καταλονία! Στο 93ο λεπτό ο σκόρερ της Ατλέτικο άγγιξε την ανατροπή με το δεύτερο προσωπικό του γκολ αλλά είδε τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι φεύγοντας δίπλα από το δοκάρι του Λόπες σε πλασέ.

Έξι λεπτά αργότερα, όμως, αντί για εκτελεστής έγινε δημιουργός ο Βέλγος, παίζοντας εκπληκτικά το “1-2” με τον Λεμάρ, πραγματοποιώντας μια τεράστια αντροπή.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Εσπανιόλ: Λόπες, Χιλ, Καλέρο (46′ Ρεκασένς), Καμπρέρα, Πεντρόσα, Ντάρντερ, Μορλάνες (58′ Μορόν), Βιδάλ (75′ Ριμπάουντο), Μελένδο (58′ Μπάρε), Εμπαρμπά, Ντε Τόμας (83′ Ντιμάτα)

Ατλέτικο: Όμπλακ, Τρίπιερ (46′ Λεμάρ), Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο (46′ Κοντογκμπιά), Καράσκο, Λιορέντε, Κόκε, Κορέα (46′ Λόντι), Γκριεζμάν (58′ Ζοάο Φέλιξ), Σουάρες (71′ Κούνια)