Ρουμανία-Ουκρανία 3-0: Τρία γκολ και λίγα ήταν! Μήνυμα πρόκρισης!

Οι Ρουμάνοι του Ιορντανέσκου σόκαραν τα αστέρια της Ουκρανίας και με μία περιποιημένη τριάρα πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τη συνέχεια του EURO 2024-Tρομερό γκολ από Στάντσιου, κίτρινο τσουνάμι στις εξέδρες

Ονειρεμένη πρεμιέρα στο EURO 2024 έκανε η Ρουμανία, που ισοπέδωσε 3-0 την Ουκρανία, παίζοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο!

Οταν οι παίκτες του Ιορντανέσκου άνοιξαν το σκορ στο 29′ από το εκπληκτικό γκολ του Στάντσιου με βολίδα έξω από την περιοχή (η εικόνα με τον τρελαμένο Ράτσιου να τραβάει τα βαμμένα μαλλιά του είναι πολύ δυνατή), απέκτησαν τρομερή αυτοπεποίθηση και συνέχισαν να απειλούν την εστία του Λούνιν.

Στην επιβλητική «Allianz Arena» του Μονάχου, οι Ρουμάνοι βγήκαν με ακόμα μεγαλύτερο κέφι στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, «καθάρισαν» τους Ουκρανούς, που παρά τα δυνατά ονόματα στην ενδεκάδα, έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Ο Μάριν στο 53′ με ισχυρό σουτ έξω από την περιοχή και ο Ντράγκους στο 57′ με προβολή σε κενή εστία διαμόρφωσαν το 3-0 σοκάροντας τους αντιπάλους τους.

Mάλιστα οι Ρουμάνοι είχαν και δοκάρι στο 39′ με τον Στάντσιου, ενώ η καλύτερη στιγμή των Ουκρανών καταγράφηκε στο 90+1′, όταν η λόμπα του Γιάρεμτσουκ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Νίτσα.

Χιλιάδες Ρουμάνοι φίλαθλοι που έντυσαν στα κίτρινα το βαυαρικό γήπεδο έστησαν ένα τρελό πάρτι στις εξέδρες, καθώς η εμφάνιση της πρεμιέρας ξεπέρασε και τις πιο μεγάλες προσδοκίες τους.

Οι παίκτες της Ουκρανίας βγήκαν στο γήπεδο πριν από τη σέντρα με σημαίες της χώρας τους στους ώμους, καθώς η κατάσταση στην πατρίδα τους δεν έχει αλλάξει και ο πόλεμος με τη Ρωσία, ακόμα μαίνεται.