Τουρκία-Γεωργία 3-1: Βράχηκε, αλλά δεν σκόνταψε

Επειτα από έναν άκρως χορταστικό αγώνα επί βεστφαλικού εδάφους, η Τουρκία επικράτησε 3-1 της Γεωργίας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η παρθενική εμφάνιση της ομάδας του Βίλι Σανιόλ στην τελική φάση της διοργάνωσης, επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις στον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο του «Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ».

Η Τουρκία μπήκε πιο δυνατά, έκανε τελικές και στο 10ο λεπτό άγγιξε το γκολ, όταν από γύρισμα του Κιοκτσού, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Αϊχάν κι εκείνος την έστειλε στο δεξί δοκάρι.

Ακολούθησε κλασική ευκαιρία για τη Γεωργία, με τον Μεκβαμπισβίλι να επιχειρεί σουτ, την μπάλα να κοντράρει και να δυσκολεύει τον Γκιουνόκ, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.

Το τέμπο ήταν καλό στο ξεκίνημα, ώσπου η εστία των πρωτάρηδων παραβιάστηκε δύο φορές: μία νόμιμα και μία όχι.

Ο Μιλντίρ άνοιξε το σκορ με φοβερό μονοκόμματο σουτ στο 25′, ενώ ο Γιλντίζ βρήκε δίχτυα ένα λεπτό αργότερα με προβολή προ κενής εστίας, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε λόγω ύπαρξης οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Η Γεωργία, πάντως, δεν πτοήθηκε και στο 32′ έφερε το ματς στα ίσα με εν κινήσει πλασέ του Μικαουτάτζε, ύστερα από γύρισμα του Κοτσορασβίλι.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μικαουτάτζε απώλεσε τεράστια ευκαιρία για την άμεση ανατροπή, αφού το κοντινό πλασέ του πέρασε άουτ.

Αμφότερες οι ομάδες επανήλθαν φορτσάτες για το β’ ημίχρονο, με τη Γεωργία να καταγράφει τη μεγαλύτερη απειλή στο 52′ (Ακαϊντίν και Μπαρντακτσί σταμάτησαν τον Μικαουτάτζε).

Πάντως η Τουρκία επέβαλε τον ρυθμό της, κέρδισε μέτρα και στο 65ο λεπτό ανέκτησε το προβάδισμα με δυνατό φαλτσαριστό σουτ του Γκιουλέρ.

Ο Κιοκτσού είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του στο 69′, αλλά το πλασέ του ήταν κακό.

Ενα λεπτό αργότερα, η Γεωργία άγγιξε τη νέα ισοφάριση, όμως, το πλασέ του Κοτσορασβίλι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα του Σανιόλ προσέγγισε το 2-2 σε δύο περιπτώσεις στις καθυστερήσεις, συγκεκριμένα στο 90+3′ με πλασέ του Μικαουτάτζε (άουτ) και στο 90+5′ με φάουλ του Κβαρατσχέλια (η μπάλα πέρασε απ’ όλους και χτύπησε στο δοκάρι).

Τελικά, η Τουρκία, η οποία είχε απειλήσει στο 87′ με τον Γιαζιτζί, έγραψε το 3-1 με πλασέ του Ακτούρκογλου σε ανυπεράσπιστη εστία.