Κροατία-Αλβανία 2-2: Ματσάρα με άβολο αποτέλεσμα

Η Κροατία ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα σε διάστημα δύο λεπτών, η Αλβανία ισοφάρισε (2-2) στο 90+5′ κι αυτό το αποτέλεσμα δεν ευνοεί κανέναν στην προσπάθεια για πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς κρατούσε τη νίκη, αλλά εκείνη του Σιλβίνιο δεν τα παράτησε και θα διεκδικήσει ως το τέλος ένα εισιτήριο μέσω των τεσσάρων καλύτερων τρίτων των ομίλων.

Η Αλβανία προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Λάτσι, έπειτα από σέντρα του Χισάι.

Ο Ασλάνι είχε μοναδική ευκαιρία για το 2-0 στο 31′, όμως, ο Λιβάκοβιτς τον νίκησε.

Η Κροατία βελτιώθηκε στο β’ ημίχρονο, ώσπου στο 74′ ο Κράμαριτς έφερε το ματς στα ίσα με κοντινό σουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σούτσιτς σούταρε, η μπάλα κόντραρε, ο Γκιασούλα μπήκε στην πορεία και έβαλε αυτογκόλ.

Η εξιλέωση του Γκιασούλα ήρθε στο 90+5′ με πλασέ, ύστερα από γύρισμα του Μπαϊράμι.

Ακολούθησαν διαδοχικά σουτ από τους Αλβανούς για την ολική ανατροπή, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, ώσπου ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη.