ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ - ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 2-1: Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε ο Βόλος

Σπουδαία νίκη για τον διπρόσωπο Βόλο, ο οποίος κέρδισε εντός έδρας την Λαμία με 2-1, ξεκινώντας ιδανικά τη σεζόν.

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Super League ο Βόλος ΝΠΣ, με τους γηπεδούχους να δείχνουν αστάθεια, καθώς ένα πρώτο εκπληκτικό ημίχρονο, έδωσε τη θέση του σε ένα πολύ νωθρό δεύτερο. Η Λαμία προσπάθησε στο δεύτερο και παρότι έφτασε κοντά στην ισοφάριση δεν κατάφερε να πάρει κάποιον βαθμό.

Παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο ημίχρονο

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στον αγώνα ο Βόλος δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις του από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να προηγηθεί, με τη δεύτερη τελική του, στο 8’ με γκολ του Μπαρτόλο, τον πρώτο σκόρερ των φιλικών του. Οι Βολιώτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ελέγχοντας τον αγώνα και βγάζοντας αρκετές επιθέσεις, είτε ύστερα από πίεση, είτε με αντεπιθέσεις δείχνοντας να ελέγχει πλήρως τον αγώνα, καταφέρνοντας να βρει και δεύτερο γκολ, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Φαν Βέερτ.

Μπήκε με σκοπό την ανατροπή

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, χωρίς να θυμίζει καθόλου το πρώτο. Ο Βόλος έδειχνε να έχει επαναπαυθεί στις… δάφνες του και την πρωτοβουλία των κινήσεων πήρε η Λαμία, η οποία κατάφερε να μειώσει ύστερα από τραγικό λάθος του Κλέιμαν στο 52’ με τον Τιρόνε. Οι Λαμιώτες συνέχισαν να πιέζουν και λίγα λεπτά αργότερα έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Η Λαμία συνέχισε να είναι ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και να φύγει από το «Πανθεσσαλικό» με βαθμό.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχος να πανηγυρίζουν και τους φιλοξενούμενους να μένουν με την… προσπάθεια. Οι προπονητές των δύο ομάδων πάντως θα έχουν αρκετή δουλειά, ώστε να δουν τι πήγε στραβά στο «κακό» ημίχρονο των ομάδων του.

Βόλος ΝΠΣ (4-3-3): Κλέιμαν, Πουρίτα, Γκρίλο, Ρομέρο, Φεράρι, Μπαριέντος (77’ Σοάρες), Φερνάντες (84’ Βοϊτκόφσκι), Τσοκάνης, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ (67’ Ροσέρο), Ρεγκατίν

ΠΑΣ Λαμία (4-2-3-1): Σαράνοβ, Σκόνδρας, Αντέτζο (Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος (83’ Βύντρα), Ματρίνες, Τζανδάρης, Γκέντσογλου (46’ Τιρόνε), Ρόμανιτς, Νούνιες, Ελευθεριάδης (46’ Μανουσάκης), Καραμάνος (73’ Μανούσος)