Σλοβενία-Σερβία 1-1: Ο Γιόβιτς την κράτησε ζωντανή σε... νεκρό χρόνο!

Ο Λούκα Γιόβιτς… απογειώθηκε στην τελευταία φάση και ισοφάρισε για τους Σέρβους, που μένουν… ζωντανοί στη σκηνή

Στο τελευταίο – κυριολεκτικά – δευτερόλεπτο κρίθηκε η μάχη της Σλοβενίας με τη Σερβία, αφού η ομάδα του Στόικοβιτς κατάφερε να κλέψει τον βαθμό με κεφαλιά του Λούκα Γιόβιτς στο κόρνερ… της απελπισίας.

Για τους Σλοβένους, το σκορ είχε ανοίξει στο 69ο λεπτό ο Κάρνιτσικ με όμορφη ενέργεια, που «απλώθηκε» σε ολόκληρο το γήπεδο!

Το παιχνίδι είχε… έντονη ελληνική παρουσία, με τους Τσέριν και Σπόραρ να ξεκινούν για τους τυπικά γηπεδούχους και τους Ζίφκοβιτς και Μλαντένοβιτς για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Οι Σέρβοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν τον πρώτο τους βαθμό και θα πάνε για… all in, κόντρα στη Δανία, ενώ οι Σλοβένοι έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία και έμειναν στους δύο βαθμούς, πριν τη δύσκολη αποστολή κόντρα στους Άγγλους.

Έλειψε μόνο το γκολ

Άλλος είχε τον έλεγχο και άλλος τις στιγμές στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Σέρβους να έχουν την κυριαρχία αλλά να βλέπουν τη Σλοβενία να απειλεί. Πρώτα με τον Μλακάρ στο 7′, όταν ο Ραΐκοβιτς αποσόβησε τον κίνδυνο με τα πόδια και 30 λεπτά αργότερα με τον Έλσνικ, που βρήκε δοκάρι και τον Σέσκο που δε μπόρεσε να σκοράρει στην επαναφορά.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Σέρβους ήρθε στο 41′, όταν ο Μίτροβιτς υποδέχτηκε χαμηλά τη σέντρα του Ζίφκοβιτς στο δεύτερο δοκάρι, ξεμαρκαρίστηκε και βρισκόμενος λίγο πίσω από τη μικρή περιοχή, σε πλάγια θέση, δεν κατάφερε να νικήσει τον Όμπλακ.

Βρήκαν στόχο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Στόικοβιτς προχώρησε σε μία… ελληνική αλλαγή, αφού τη θέση του Μλαντένοβιτς πήρε ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς.

Η Σερβία είχε την πρώτη ευκαιρία λίγο μετά την επανέναρξη, όταν ο Τάντιτς πάσαρε όμορφα στον Μίτροβιτς, όμως αυτός εξουδετερώθηκε ξανά από τον Γιαν Όμπλακ. Λίγο αργότερα, ο “Γκάτσι” σέντραρε από αριστερά, η μπάλα πήρε φάλτσα και ο Μπίγιολ έφτασε κοντά στο αυτογκόλ.

Στο 58′ ένα… γλυκό σουτ του Σέσκο έξω από την περιοχή αποτέλεσε την πρώτη φάση των Σλοβένων στο δεύτερο μέρος, όμως ο Ραΐκοβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η λύτρωση για τους Σλοβένους ήρθε στο 69′, όταν ο Κάρνιτσικ έκλεψε από τον Γκατσίνοβιτς, κουβάλησε εντυπωσιακά τη μπάλα, την έδωσε αριστερά στον Έλσινκ και εκείνος την επέστρεψε στον Κάρνιτσικ για το 1-0.

Οι Σέρβοι έχασαν μία εξαιρετική ευκαιρία δευτερόλεπτα αργότερα, ξανά με τον Μίτροβιτς, ο οποίος αυτή τη φορά δε σταμάτησε στον Όμπλακ, αλλά στο δοκάρι.

Οι ελληνικές παρουσίες αυξήθηκαν κατά μία στο 76′, με τον Βέρμπιτς να περνά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Ζίφκοβιτς αποχώρησε έξι λεπτά αργότερα μαζί με τον Τάντιτς.

Ενώ το παιχνίδι έμοιαζε ότι είχε… σβήσει, η Σερβία είχε μία τελευταία ευκαιρία σε… νεκρό χρόνο με κόρνερ. Ο Ίλιτς εκτέλεσε και ο Γιόβιτς πήρε την κεφαλιά, που κράτησε ζωντανή τη χώρα του στην περιπέτεια του φετινού Euro!