Γεωργία-Τσεχία 1-1: Χαμένες κι οι δυο

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η αναμέτρηση μεταξύ της Γεωργίας και της Τσεχίας στο Αμβούργο.

Το 1-1 δεν ευνοεί ούτε τη Γεωργία ούτε την Τσεχία στη μάχη για την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Αυτοί ήταν οι πρώτοι τους βαθμοί στον 6ο όμιλο, ενώ η Τουρκία και η Πορτογαλία έχουν τρεις με ματς λιγότερο.

Οι Τσέχοι βρήκαν δίχτυα στο 23′ με τον Χλόζεκ, ο οποίος όμως χρησιμοποίησε το χέρι του και το 0-0 παρέμεινε.

Οι Γεωργιανοί είχαν παθητικό ρόλο στο α’ ημίχρονο, ωστόσο ήταν αυτοί που σκόραραν και, μάλιστα, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Χράνατς έκανε χέρι εντός περιοχής, το VAR το είδε, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Μικαουτάτζε νίκησε τον Στάνεκ.

Αμέσως μετά ο Μαμαρντασβίλι σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Σικ, διατηρώντας το 1-0 εν όψει της ανάπαυλας.

Ο Μεκβαμπισβίλι είχε σπουδαία ευκαιρία για το δεύτερο γκολ στο 57, εντούτοις πλάσαρε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Λινγκρ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, προτού ο Σικ τη σπρώξει στα δίχτυα με το στήθος.

Η κλασικότερη ευκαιρία, πάντως, ανήκε στη Γεωργία. Στο 90+5′ βγήκαν τρεις παίκτες της έναντι ενός στην κόντρα. Η μπάλα κατέληξε στον Λομπανίτζε, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Στάνεκ. Όλοι κράτησαν την ανάσα τους. Το πλασέ του, ωστόσο, αποδείχθηκε κακό (πάνω από τα δοκάρια) και το 1-1 παρέμεινε.