Τουρκία - Πορτογαλία 0-3: Κυνικοί οι Ιβηρες, έκαναν εύκολα το 2 στα 2

Με εμφατικό τρόπο, η Πορτογαλία εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση του EURO 2024, επικρατώντας με 3-0 της απογοητευτικής Τουρκίας.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι κόντρα στην Τουρκία η Πορτογαλία, επικρατώντας πολύ άνετα με 3-0. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεζ πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση, κόντρα στους Τούρκους που προβλημάτισαν με την απόδοσή τους.

Στο 7ο λεπτό, ο Ακτουρκόγλου προσπάθησε να απειλήσει, όμως το σουτ που πραγματοποίησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Ντιέγκο Κόστα. Οι Ιβηρες ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία, όταν μετά από όμορφη ομαδική ενέργεια ο Μπερνάρντο Σίλβα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και εκτέλεσε τον Μπαγιντίρ στο 21ο λεπτό.

Η πλέον καθοριστική φάση του παιχνιδιού, συνέβη 7 λεπτά αργότερα, όταν μετά από κάκιστη συνεννόηση μεταξύ του πρώην στόπερ του Παναθηναϊκού, Ακαϊντίν και του τερματοφύλακα, Μπαγιντίρ, οι Τούρκοι έβαλαν την μπάλα στο δικό τους τέρμα, κάνοντας το 0-2.

Από εκείνη την στιγμή και έπειτα δεν κατάφεραν ποτέ να ξαναμπούν στο πνεύμα του αγώνα, με την παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Ο σπουδαίος επιθετικός και αρχηγός των Πορτογάλων, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως σε μία κίνηση αλτρουισμού πάσαρε στον εντελώς αφύλακτο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Το τέμπο του αγώνα έπεσε πάρα πολύ στα τελευταία λεπτά, με αμφότερες τις ομάδες να μην δείχνουν μεγάλη διάθεση να πιέσουν για να αλλάξουν κάτι, με το σκορ να παραμένει έτσι μέχρι το τέλος.