«Βασιλική» επιστροφή στο Μπερναμπέου

Με νίκη επέστρεψε στο «κάστρο» της η «Βασίλισσα», που έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά έκανε την πρέπουσα ανατροπή και πήρε τους τρεις βαθμούς επικρατώντας με 5-2.

Η επιστροφή της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» συνδυάστηκε από θετικό αποτέλεσμα, αφού παρ’ ότι αρχικά αγχώθηκε, τελικά κατάφερε να κερδίσει με 5-2 την Θέλτα, που πούλησε… ακριβά το τομάρι της σκοράροντας δις και παίρνοντας αντίστοιχες φορές το προβάδισμα στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Οι Μαδριλένοι δέχθηκαν γκολ με το… καλημέρα στο ματς, αφού η Θέλτα στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Κουρτουά ευτύχησε να προηγηθεί με το τέρμα που σημείωσε ο Σάντι Μίνα. Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν άργησε πολύ να μετουσιώσει σε γκολ την πίεση που άσκησε στην ομάδα από το Βίγκο, με τον συνήθη ύποπτο Καρίμ Μπενζεμά να δίνει την άλλη για άλλο ένα παιχνίδι και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 24ο λεπτό.

Η ομάδα του Εντουάρντο Κουντέτ, όμως, «χτύπησε» ξανά κάνοντας γκολ και τη δεύτερη τελική της στο ματς με τον Φράνκο Τσέρβι να ολοκληρώνει με διπλή προσπάθεια την εξαιρετική κόντρα-επίθεση της Θέλτα για το 1-2.

Οι Μαδριλένοι βρέθηκαν ξανά σε θέση «κυνηγού» αναζητώντας τουλάχιστον την ισοφάριση πριν βγει το ημίχρονο. Βρήκε κι ένα δεύτερο τέρμα, ξανά με τον Μπενζεμά, αλλά το VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ με αποτέλεσμα το 1-2 να διατηρηθεί στο πρώτο μέρος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την Θέλτα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού την… έπιασε στον ύπνο και ισοφάρισε σε 2-2 με υπέροχη κεφαλιά του Καρίμ Μπενζεμά στο 46′ από εξαιρετική σέντρα του 20χρονου Μιγκέλ Γκουτιέρεθ.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Βινίσιους Τζούνιορ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Θέλτα, μετά από ωραία μπαλιά που του έβγαλε ο νεαρός Γκουτιέρεθ, βρέθηκε απέναντι από τον Ντιτούρο και τον νίκησε με ωραίο πλασέ «γράφοντας» το 3-2 και ολοκληρώνοντας την ανατροπή των Μαδριλένων.

«Παρών» αμέσως μετά δήλωσε και ο Τίμπο Κουρτουά που έκανε μία εξαιρετική διπλή επέμβαση και προστάτεψε το προβάδισμα της «Βασίλισσας».

Ο Βέλγος το προστάτεψε στην κρίσιμη αυτή φάση και ο «νεοφερμένος» Εντουάρντ Καμαβινγκά ήρθε να το διευρύνει, μόλις έξι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστική χώρο, για πρώτη φορά με την φανέλα των Μαδριλένων. Στο 72′ ο Λούκα Μόντριτς έκανε μία εκπληκτική προσπάθεια με τον Ντιτούρο να του αρνείται το γκολ και τον 18χρονο επερχόμενο Γάλλο χαφ να την στέλνει στα δίχτυα προ κενής εστίας για το 4-2.

Το «σόου» όμως της «Βασίλισσας» δεν σταμάτησε εκεί. Ο Τζούνιορ Βινίσιους έκανε ακόμη μία τρομερή ατομική προσπάθεια, κέρδισε ένα πεντακάθαρο πέναλτι και ο Καρίμ Μπενζεμά το μετέτρεψε σε γκολ (5-2) για να πετύχει ένα ακόμη χατ-τρικ με την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης όντας παράλληλα πλέον πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα με πέντε γκολ.

Το 5-2 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με τους Μαδριλένους να ανεβαίνουν στην κορυφή του πρωταθλήματος με δέκα πόντους, όπου συγκατοικούν με Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης. Αντίθετα, η Θέλτα παρέμεινε στην 18η θέση με μόλις ένα βαθμό σε τέσσερα ματς στο φετινό πρωτάθλημα της La Liga.

Ρεάλ Μαδρίτης (πρ. Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Νάτσο, Μιλιτάο, Γκουτιέρεθ (89′ Μαρσέλο), Καρβαχάλ, Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Μόντριτς (79′ Ασένσιο), Βινίσιους (89′ Ροντρίγκο), Αζάρ (66′ Καμαβινγκά), Μπενζεμά

Θέλτα (πρ. Εντουάρντο Κουντέτ): Ντιτούρο, Αραούχο, Μουρίγιο (90′ Αϊντόο), Γκαλάν, Μάγιο, Τάπια (46′ Μπέλτραν), Σουάρεθ, Τσέρβι (63′ Νολίτο), Μέντεθ (53′ Σολάρι), Μίνα (63′ Γκαλιάρντο), Άσπας