Ελβετία-Γερμανία 1-1: Πρωτοπόροι στο 90+2' οι οικοδεσπότες

Με γκολ του -προερχόμενου από τον πάγκο- Νίκλας Φούλκρουγκ στο 90+2′, η Γερμανία ισοφάρισε την Ελβετία (1-1) και έκανε δική της την κορυφή του 1ου ομίλου.

H Γερμανία δυσκολεύτηκε αφάνταστα απέναντι στη σπουδαία Ελβετία, αλλά δύο λεπτά πριν από το τέλος και των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 1-1, εξασφαλίζοντας την κορυφή του 1ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Σκόρερ της τελευταίας στιγμής ο Νίκλας Φούλκρουγκ, ενώ για την ομάδα του Μουράτ Γιακίν είχε βρει δίχτυα ο Νταν Εντόι.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στο πρώτο τέταρτο και στο 18′ βρήκαν δίχτυα με σουτ του Αντριχ, όμως, δεν μέτρησε γκολ επειδή είχε προηγηθεί φάουλ του Μουσιάλα στον Εμπισερ.

Αντίθετα, δέκα λεπτά αργότερα, ο Φρόιλερ έκανε το γύρισμα και ο Εντόι άνοιξε το σκορ με προβολή από κανονική θέση.

Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 28′, όταν το διαγώνιο σουτ του Εντόι πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Νόιερ.

Οι οικοδεσπότες απείλησαν με μία κεφαλιά του Ρούντιγκερ στο 41′ (άουτ) και ένα σουτ του Χάβερτς στο 42′ (άουτ), αλλά σε γενικές γραμμές δεν δικαιολόγησαν την ταμπέλα του φαβορί.

Η Γερμανία μπήκε πιο δυνατά στο β’ ημίχρονο και έχασε διπλή ευκαιρία με τους Μουσιάλα (απόκρουση Ζόμερ), Γκιουντογάν (άουτ) στο 51′.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αντριχ έστρωσε την μπάλα στον Κρόος, ο οποίος την έστειλε άουτ με σουτ.

Ακολούθησαν δύο άστοχες κεφαλιές του Χάβερτς, προτού ο Κρόος επιχειρήσει ένα φάουλ από δύσκολη γωνία στο 82′, ο Ζόμερ αποκρούσει και ο Σανέ αστοχήσει με σουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Χάβερτς βρήκε την μπάλα με τον ώμο και την έστειλε στην οροφή του οριζόντιου δοκαριού.

Τα πάντα θα τελείωναν στο 86′, αν ο Βάργκας δεν ήταν εκτεθειμένος για λίγα εκατοστά όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας, προτού βρει δίχτυα με πλασέ.

Ακολούθησε σπουδαίο σουτ του MVP Τζάκα που έβγαλε ο Νόιερ με εκτίναξη στο 88′.

Ολα έδειχναν ότι η Ελβετία θα καταλάβει την πρωτιά του ομίλου, ώσπου στο 90+2′ ο Φούλκρουγκ, ο οποίος είχε περάσει στο 76′, ισοφάρισε με κεφαλιά.