ΡΟΜΑ - ΣΑΣΟΥΟΛΟ 2-1: Τρελή νίκη με γκολάρα του Ελ Σαράουι στο 90+2'

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι στο Ολίμπικο, η Ρόμα πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της αξιόμαχης Σασουόλο, με τον Ελ Σαράουι να λυτρώνει τους «τζιαλορόσι» με πανέμορφο γκολ στο 90+2′, κάνοντας τον Ζοζέ Μουρίνιο να πανηγυρίσει έξαλλα το τρίτο συνεμεχόμενο τρίποντο της ομάδας του σε τρεις αγωνιστικές στην Serie A.

Σε ένα τρελό ματς, η Ρόμα πήρε μεγάλη νίκη επί της Σασουόλο με 2-1 και ανέβηκε στην κορυφή της Serie A. Ο Στέφαν Ελ Σαραουί ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού με δικό του τέρμα στο 90+2‘ οι «τζιαλορόσι» πήραν το τρίποντο και κράτησαν το απόλυτο.

Η Σασουόλο ξεκίνησε ορμητικά στα πρώτα λεπτά και ξάφνιασε την ομάδα του Μουρίνιο που προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της και φαινόταν έξω από τα νερά της στο πρώτο μισάωρο. Η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίσι σκόραρε με τον Ντομένικο Μπεράρντι, όμως το γκολ του Ιταλού εξτρέμ ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR.

Η Ρόμα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως δεν έμεινε πίσω στο σκορ, ανέβασε την αποδοσή της και άνοιξε το σκορ με τον Κριστάντε στο 37′, μετά από ασίστ του Πελεγκρίνι. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευακρία να ισοφαρίσουν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαριών στο δεύτερο μέρος

Η Σασουόλο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να φέρει το ματς στα ίσια από νωρίς και το κατάφερε με τον Τζούρισιτς στο 57‘. Από εκείνη τη στιγμή ξεκίνησε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευακριών, με τις άμυνες να έχουν πάει περίπατο. Η Σασουόλο έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπογκά στο 77’, ενώ λίγα αργότερα ήταν σειρά της Ρόμα να απειλήσει με τον Σομουρόντοφ.

Το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του αεικίνητου Τραορέ στο 85‘, που δημιούργησε μεγάλα προβλήμαστα στους αμυντικούς του Μουρίνιο. Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Ιβοριανός, το έκανε ο Στεφάν Ελ Σαραουί με απίθανό γκολ στο 90+2’ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του και έκανε τον Ζοζέ Μουρίνιο να πανηγυρίσει έξαλλα, τρέχοντας μία απόσταση 60 μέτρων, όπου έγινε ένα με τους παίκτες του.

Παραλίγο «εγκεφαλικό» στο 90+4

Η Σασουόλο όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με μια μπαλία στην περιοχή, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τρομερό σουτ του Τζιανλούκα Σκαμάτσα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και της στέρησε τον βαθμό της ισοπαλίας.