Σλοβακία - Ρουμανία 1-1: Βολική και αναμενόμενη ισοπαλία

Σλοβακία και Ρουμανία προσπάθησαν για την νίκη μεν, βολεύτηκαν με την ισοπαλία δε, καθώς με αυτό το αποτέλεσμα προκρίθηκαν χέρι χέρι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με την ισοπαλία στο μεταξύ τους παιχνίδι, Ρουμανία και Σλοβακία προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του EURO. Ως πρώτοι οι Ρουμάνοι, ως μία εκ των καλύτερων τρίτων οι Σλοβάκοι.

Αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να επιβάλουν από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση και να προηγηθούν, ώστε να έχουν το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα, ήρθε στο 11ο λεπτό και είχε εκφραστή της, τον Ράτσιου της Ρουμανίας, ο οποίος με όμορφο πλασέ, ανάγκασε τον Ντουμπράβκα σε καίρια επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

Στο 22′ ήρθε η σειρά της Σλοβακίας να απειλήσει, καθώς μετά από όμορφα εκτελεσμένο φάουλ του Χάρασλιν, η μπάλα πέρασε από όλους, καταλήγοντας βασανιστικά λίγο έξω από το δοκάρι του Νίτσα.

Οι Σλοβάκοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και ανταμείφθηκαν εν τέλει στο 24ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Πέκαρικ, ο Κούτσκα επιχείρησε μία όμορφη σέντρα που βρήκε αμαρκάριστο στο ύψος της μικρής περιοχής τον επερχόμενο Ντούντα, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μόλις 13 λεπτά κράτησε η χαρά των Σλοβάκων όμως, καθώς στο 37ο λεπτό, η Ρουμανία κέρδισε πέναλτι, ύστερα από ανατροπή του Χάτζι από τον Χάντσκο. Στην αρχή της φάσης ο διαιτητής είχε δώσει φάουλ εκτός περιοχής, όμως ο VAR τον διόρθωσε και του υπέδειξε να αλλάξει την απόφασή του, καταλογίζοντας την εσχάτη των ποινών.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ραζβάν Μάριν, ο οποίος με υποδειγματικό χτύπημα έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Ντουμπράβκα που επέλεξε την αντίθετη γωνία.

Το δεύτερο ημίχρονο εκκίνησε με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται πιο επιφυλακτικές στις κινήσεις τους. Πέντε λεπτά μετά την επανέναρξη, μία ασυνεννοησία στην άμυνα των Ρουμάνων, λίγο έλειψε να τους φέρει σε μπελάδες, όμως ο κίνδυνος αποφεύκτηκε.

Από την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και έπειτα, η καταρρακτώδης βροχή που ξεκίνησε, δυσχέρυνε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων. Στιγμές αργότερα, ο Νίτσα είπε «όχι» με τα πόδια σε δυνατό σουτ του Στρέλετς, σε μία πολύ επικίνδυνη φάση.

Από εκεί και έπειτα, αμφότερες οι ομάδες είχαν περισσότερο στο μυαλό τους να μην δεχτούν γκολ παρά να βάλουν. Ετσι, μοιραία το παιχνίδι έληξε 1-1.