EURO 2024: Ο πρώτος διαιτητή που «κόπηκε» από τη νοκ άουτ φάση λόγω χαμηλής βαθμολογίας

Με αφορμή τα παράπονα που έγιναν σε βάρος του για τις διαιτητικές αποφάσεις του στην φάση των ομίλων, ο Ντάνι Μάκελι δεν θα συνεχίσει να σφυρίζει στην εν εξελίξει διοργάνωση.

Ο Ντάνι Μάκελι αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά ονόματα της ευρωπαϊκής διαιτησίας τα τελευταία χρόνια. Σε οποιοδήποτε επίπεδο καριέρας όμως, πάντα θα υπάρχει ένα κακό διάστημα στην απόδοση και αυτό φαίνεται πως έχει συμβεί αυτή την στιγμή στον Ολλανδό ρέφερι, ο οποίος τέθηκε εκτός συνέχειας του EURO 2024.

Πιο συγκεκριμένα, οι αποφάσεις που έλαβε κατά τα παιχνίδια που διαιτήτευσε στους ομίλους, με αποκορύφωμα τα οχτώ λεπτά καθυστερήσεις που διέταξε στον αγώνα της Ιταλίας με την Κροατία, θεωρήθηκαν εσφαλμένες από την UEFA, η οποία αποφάσισε να τον απαλλάξει από τα καθήκοντά του για το υπόλοιπο του τουρνουά.

Υπενθυμίζεται ότι η Ιταλία είχε ισοφαρίσει στο όγδοο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, στέλνοντας την Κροατία εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, με τον Λούκα Μόντριτς να αναρωτιέται «πού βρήκε ο διαιτητής οχτώ λεπτά καθυστερήσεις».

Ακόμα, στο παιχνίδι Γερμανία – Ουγγαρία 2-0, οι Μαγυάροι διαμαρτύρονται για το δεύτερο τέρμα των οικοδεσποτών, καθώς θεωρούν ότι ο Γκουντογκάν έχει προβεί σε επιθετικό φάουλ.