Copa America: Αφησε τη μπογιά του ο Καναδάς… πέρασε η Αργεντινή με αφηνιασμένο Λαουτάρο

Ο Καναδάς βρέθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στο Copa America και μετά το 0-0 με την Χιλή προκρίθηκε στα προημιτελικά. Τρίτη νίκη με Λαουτάρο για την Αργεντινή, 2-0 το Περού του Κάλενς.

Ο Καναδάς έγραψε ιστορία. Η ομάδα των Αλφόνσο Ντέιβις και Τζόναθαν Ντέιβιντ ήθελε δύο αποτελέσματα κόντρα στην Χιλή και εν τέλει πέταξε τους χιλιανούς εκτός Copa America με ισοπαλία 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Σουάζο να αποβάλλεται με δύο κίτρινες σε δεκαπέντε λεπτά (12′-27′) και έτσι ουσιαστικά η Χιλή δε κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες, να αγχώσει τον Καναδά που κράτησε μέχρι τέλους το 0-0 και έγινε η πρώτη ομάδα σε 20 χρόνια που κάνει ντεμπούτο και παίρνει πρόκριση στα προημιτελικά στο θεσμό.

Στο άλλο παιχνίδι του πρώτου ομίλου μπορεί ο Λιονέλ Μέσι να έλειπε λόγω τραυματισμού, αλλά ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ με δύο γκολ στην επανάληψη (47′-86′) «καθάρισε» για την πρωταθλήτρια Αργεντινή (2-0), ενώ είχε χαμένο πέναλτι στο 72′ με τον Παρέδες, κόντρα στο Περού του Κάλενς που ήταν ο μοναδικός που έκανε καλή εμφάνιση στην άμυνα των Περουβιανών.