ΠΑΟΚ-ΑΕΚ Λάρνακας 2-1: Δείγμα θετικό με Σβαμπ, Μουργκ και… Καμαρά

Πρώτο δείγμα θετικό για τον ΠΑΟΚ στην Ολλανδία, αφού νίκησε με 2-1 την ΑΕΚ Λάρνακας στην πρεμιέρα των φιλικών του αναμετρήσεων για τη σεζόν 2024-2025.

Ο ΠΑΟΚ έπιασε καλή απόδοση στο πρώτο του φιλικό ματς, επικρατώντας 2-1 της ΑΕΚ Λάρνακας.

Η ομάδα του Λουτσέσκου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, πέτυχε δύο γκολ με τους Σβαμπ και Μουργκ ενώ στο δεύτερο η κυπριακή ομάδα μείωσε στο σκορ με τον Καμπρέρα.

Το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Μαντί Καμαρά, ο οποίος αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς, είχε ένταση στο παιχνίδι του και απείλησε με σουτ του Κουαλιάτα στο 18’ αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ Λάρνακας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 28’ ήρθε το γκολ για τον Δικέφαλο, με μία φάση, που ξεκίνησε και ολοκλήρωσε ο Στέφαν Σβαμπ. Ο Αυστριακός έκανε εξαιρετική πάσα στον χώρο για τον Ντεσπόντοφ, ο Βούλγαρος κοντρόλαρε την μπάλα και με άψογη σέντρα βρήκε τον Σβαμπ, ο οποίος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Οι Κύπριοι επιχείρησαν άμεσα να ισοφαρίσουν αλλά το σουτ του Φαράζ στο 30’ σταμάτησε στο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ ξεδιπλώθηκε σε αρκετές περιπτώσεις όμορφα στην αντεπίθεση αλλά σε μία περίπτωση ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στον Ντεσπόντοφ και στην άλλη ο Βούλγαρος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ λίγο πριν πλασάρει. Στο 39΄ο Μουργκ μετά από ασίστ του Σβαμπ διπλασίασε με διαγώνιο σουτ τα τέρματα της ομάδας του και το 2-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Λουτσέσκου άλλαξε όλη την ενδεκάδα της ομάδας του, με τους Μαντί Καμαρά και Τσιφτσή να αγωνίζονται για πρώτη φορά με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Στο 52’ ο Καμπρέρα μείωσε για την ΑΕΚ Λάρνακας από κοντά μετά από λάθος έξοδο του Τσιφτσή, με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να ρίχνουν ρυθμούς και το 2-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ Α’ ημίχρονο: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδης, Έκονγκ, Ότο, Σβαμπ, Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κουαλιάτα και Σαμάτα

ΠΑΟΚ Β’ ημίχρονο: Τσιφτσής, Μπάμπα, Νάσμπεργκ, Κουλιεράκης, Σάστρε, Τσιγγάρας, Καμαρά, Γκούμας, Τάισον, Βιεϊρίνια, Μπράντον