Ισπανία-Γερμανία 2-1 παρ.: Και στο τέλος... προκρίνονται οι Ισπανοί!

Σοκ για τους οικοδεσπότες Γερμανούς, μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά με γκολ στο 119′ της παράτασης για την Ισπανία!

Δυνατά μαρκαρίσματα, πολλά φάουλ, κίτρινες κάρτες και λίγες τελικές συνέθεσαν την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι.

Η Ισπανία έχασε από νωρίς τον Πέδρι, στο 8ο λεπτό, μετά το σκληρό φάουλ του Κρόος, ενώ στη συνέχεια οι Γερμανοί πίεσαν και προσπάθησαν να απειλήσουν, κάτι που έκαναν κυρίως με σουτ.

Η Ισπανία από την άλλη δεν έβρισκε χώρους για να κάνει φάσεις στην άμυνα των «πάντσερ», ωστόσο στο δεύτερο μέρος μπήκε δυνατά, έχασε ευκαιρία με τον Μοράτα στο 47′ και λίγο μετά, στο 51′, ήρθε το 1-0 με πλασέ στην κίνηση από τον Ντάνι Όλμο.

Η Γερμανία έβγαλε αντίδραση (οι Ισπανοί έδωσαν χώρο με στόχο να χτυπήσουν στην αντεπίθεση) χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Φίλκρουγκ να στέλνει, με προβολή, την μπάλα στο δοκάρι στο 77ο λεπτό.

Η πίεση συνεχίστηκε και τελικά η λύση για τα «πάντσερ» ήρθε λίγο πριν το 90 με τον Βιρτς, ο οποίος σκόραρε κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ήρθε η λύτρωση για τους Ισπανούς και το σοκ για τους Γερμανούς με το γκολ στο 119′ του Μερίνο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με άπιαστη κεφαλιά.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Γερμανοί ζήτησαν πέναλτι στην παράταση, σε φάση που η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κουκουρέγια, με τον διαιτητή και το VAR να κρίνουν πως δεν υπήρχε παράβαση.