Μπριζ-ΑΕΚ 4-1: Ηττα-καμπανάκι για την Ένωση, με αυτογκόλ στο ντεμπούτο του Μπρινιόλι

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 4-1 από την Μπριζ στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας της, με τους Βέλγους να… τιμωρούν τα λάθη των «κιτρινόμαυρων»

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 4-1 στο τρίτο της φιλικό προετοιμασίας από την Κλαμπ Μπριζ, καθώς έκανε αρκετά λάθη στο ματς, τα οποία και πλήρωσε, προβληματίζοντας με την αμυντική της εικόνα, σε ένα ματς που διήρκησε 120 λεπτά.

Ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε όσο το δυνατόν βασικότερη ομάδα στο παιχνίδι, ενώ ντεμπούτο έκανε με την φανέλα της ΑΕΚ και ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Λιβάι Γκαρσία στο 12ο λεπτό, με ένα σουτ το οποίο βρήκε στο δοκάρι και τον Μινιολέ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Αμέσως μετά το 1-1 με αυτογκόλ για… blooper, ήρθαν άλλα δύο γκολ των Βέλγων με τους Γιούτκλα στο 30′ και Ταλμπί στο 37′ διαμόρφωσαν το 3-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια και στο τριαντάλεπτο που ακολούθησε η ΑΕΚ είχε καλή εικόνα χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα παρόλο που δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στην εστία των Βέλγων.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ο Αλμέιδα έβαλε κατά κύριο λόγο την Β’ ομάδα να αγωνιστεί καθώς στο γήπεδο πέρασαν οι Θεοχάρης, Κανελλόπουλος, Ραντόνια, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Ρουκουνάκης, Φοφανά, Θεοδωρίδης, Κάτσικας.

Στο 116ο λεπτό, οι Βέλγοι “πάτησαν” περιοχή από τα αριστερά, έκαναν το γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο 19χρονος Μπαρμπέρα έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία για το τελικό 4-1.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο πρώτο κομμάτι: Μπρινιόλι, Ρότα, Χατζησαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Ζίνι, Ελίασον, Λιούμπιτσιτς, Γκαρσία

Έπαιξαν και οι: Πήλιος, Άμραμπατ, Μάνταλος.

Η δεύτερη ενδεκάδα της ΑΕΚ: Θεοχάρης, Κανελλοπουλος, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Κάτσικας, Άμραμπατ (90′ Μαχαίρας), Μάνταλος, Θεοδωρίδης.