Έφτασε στην κορυφή η «αρμάδα» του Ράφα Μπενίτεθ

Μπορεί να πέταξαν ένα ημίχρονο στα «σκουπίδια» και να βρέθηκαν και πίσω στο σκορ στο 53ο λεπτό, όμως τα «ζαχαρωτά» έκαναν την μεγάλη ανατροπή μέσα σε εφτά λεπτά και επικράτησαν με 3-1.

«Συγκάτοικος» των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τσέλσι και Λίβερπουλ στην κορυφή της Premier League έγινε η Έβερτον, που παρ’ ότι βρέθηκε να χάνει στο 53ο λεπτό από γκολ του Μπεν Μι, αντέδρασε και πέτυχε τρία γκολ σ’ ένα μαγικό δεκάλεπτο με τους Τάουνσεντ και Ντουκουρέ να είναι… όλα τα λεφτά για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ.

Τα «Ζαχαρωτά» δεν αξιοποίησαν καθόλου το πρώτο ημίχρονο αντιμετωπίζοντας μεγάλο πρόβλημα απέναντι στην πάντα ταχυδυναμική Μπέρνλι τόσο στην παραγωγή ευκαιριών όσο και στην αντιμετωπίση των αντεπιθέσεων της. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, μάλιστα, η ομάδα του Σον Ντάις κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Μπεν Μι στο 53′ από ασίστ του Γκούντμουντσον.

Το τέρμα αυτό αφύπνησε την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, που ισοφάρισε εφτά λεπτά αργότερα με τον Μάικλ Κιν από ασίστ του Τάουνσεντ. Από εκείνο το σημείο και με την είσοδο και του Αντρέ Γκόμες στο 61′ ξεκίνησε ένα τρομερό δεκάλεπτο για τα «ζαχαρωτά» που όχι μόνο γύρισαν το ματς, αλλά έφτασαν και στο 3-1. Πρώτα, ο Άντρος Τάουνσεντ πήρε την μπάλα από τον Ντουκουρέ, απέφυγε έναν αντίπαλο και έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Πόουπ στο 65ο λεπτό. Ένα μόλις λεπτό μετά ο Ντεμαράι Γκρέι βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Άγγλο κίπερ από τρομερή κάθετη πάσα του Ντουκουρέ και τον νίκησε για το 3-1. Η Έβερτον έφτασε και στο 4-1 με τον Γάλλο μέσο, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Μετά απ’ αυτό το τρομερό ξέσπασμα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Η Μπέρνλι βρήκε ένα γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ κι έτσι δεν κατόρθωσε ποτέ να ξαναμπεί πραγματικά στο ματς μετά απ’ αυτό με αποτέλεσμα το 3-1 να παραμείνει μέχρι το τέλος και η Έβερτον του Ράφα Μπενίτεθ να συνεχίσει το αήττητο σερί της φτάνοντας τους 10 βαθμους και τις Γιουνάιτεντ, Λίβερπουλ και Τσέλσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Έβερτον (πρ. Ράφα Μπενίτεθ, 3-4-3): Πίκφορντ, Γκόντφρεϊ (61′ Αντρέ Γκόμες), Κιν, Μίνα, Ντιν, Κόουλμαν, Άλαν, Ντουκουρέ, Γκρέι (88′ Αϊβόμπι), Τάουνσεντ, Ριτσάρλισον (81′ Ροντόν)

Μπέρνλι (πρ. Σον Ντάις, 4-4-2): Πόουπ, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Λόουτον, ΜακΝέιλ, Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, Γκούντμουντσον (76′ Λένον) , Γουντ (86′ Ροντρίγκεζ), Μπαρνς (76′ Βίντρα)