ΠΑΟΚ - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-2 : Κούραση και ήττα με ανατροπή

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε με μια 11άδα όλο το 90 λεπτό με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, προηγήθηκε στο καλό του ημίχρονο με τους Βέλγους να κάνουν την ανατροπή για το τελικό `1-2.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάς με 2-1. Ο Στέφαν Σβαμπ έδωσε προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 27′, ωστόσο οι Βέλγοι είχαν απαντήσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, η Ουνιόν ισοφάρισε ο Ντέιβιντ στο 50′ και στη συνέχεια ο Καμπαγκού ολοκλήρωσε την ανατροπή με κεφαλιά, στο 65′.

Οι «ασπρόμαυροι» αναζήτησαν μια καλή αγωνιστική εικόνα, την οποία δεν είχαν κυρίως στο φιλικό με την Γκενκ, αλλά και σε μεγάλα κομμάτια των αγώνων με Χιμπέρνιαν και ΑΕΚ Λάρνακας. Κόντρα στους Κυπελλούχους Βελγίου, ο Ρουμάνος τεχνικός του Δικεφάλου ζήτησε μεγαλύτερη συγκέντρωση από τους παίκτες του. Κάτι που φάνηκε να παίρνει στο πρώτο ημίχρονο, όταν ακόμη οι ποδοσφαιριστές είχαν δυνάμεις.

Στο 5ο λεπτό ένα σουτ του Μουργκ από τα όρια της περιοχής πέρασε άουτ και περίπου 10 λεπτά αργότερα, ένα πλασέ του Σάστρε εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Μορίς, με τον τερματοφύλακα της Ουνιόν να μπλοκάρει τη μπάλα.

Από τα αριστερά ήρθε και η πρώτη κομβική φάση του παιχνιδιού στο 27ο λεπτό. Ο Μπράντον Τόμας πίεσε την αντίπαλη άμυνα, μετά από σέντρα του Μπάμπα και κέρδισε το πέναλτι, αφού πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα πριν τον αντίπαλο αμυντικό. Το πέναλτι το μετέτρεψε σε γκολ ο Στέφαν Σβαμπ, εκτελώντας εύστοχα από τα 11 μέτρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ. Ο Ελ Χατζ έγινε αποδέκτης κάθετης πάσας στην τελική γραμμή από τα αριστερά και εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Σάστρε και Εκόνγκ για να σπάσει τη μπάλα στον Ντέιβιντ. Ο Καναδός επιθετικός σκόραρε εύκολα, προ κενής εστίας, κάνοντας το 1-1 στην αναμέτρηση στο 50′.

Στο 65′ ο Καλαϊλί βγήκε από τα δεξιά, έβγαλε μια σέντρα στην καρδιά της περιοχής του ΠΑΟΚ και εκεί βρέθηκε ο Καμπαγκού, που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον, Μπράντον

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ: Μόρις, Φρανσουά, Ράσμουσεν, Μόντες, Πουέρτας, Βανχούτε, Ματσίντα, Λέισεν, Τέκλαμπ, Αγιένσα, Φουσεϊνι, Σαμπαέρε, Μακ Άλιστερ, Καμπάνγκου, Αμανί, Ντέιβιντ, Ίμπρεχτς, Τέριο, Τραορέ, Καλάιλι, Σαντίκι, Μακατέ, Στέφενς, Λέισεν, Πίντο, Τσιλάντα, Ελ Χατζ