Ισπανία-Αγγλία 2-1: Ηταν δίκαιο, έγινε πράξη - Πρωταθλητές Ευρώπης τα τρομερά παιδιά της Ισπανίας!

Με γκολ του Μικέλ Ογιαρθάμπαλ στο 86ο λεπτό, η Ισπανία επικράτησε 2-1 της Αγγλίας στον τελικό του Βερολίνου και κατέκτησε το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Πολυνίκης πλέον η «ρόχα», αφού η οικοδέσποινα Γερμανία έχει τρία τρόπαια.

Η είδηση αναφορικά με τον καταρτισμό των ενδεκάδων ήρθε από τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, αφού στο αριστερό άκρο της άμυνας προτίμησε τον Λουκ Σο αντί του Κίραν Τρίπιερ.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τους παίκτες του Λουίς ντε λα Φουέντε να έχουν την μπάλα και να επιτίθενται κατά βάση από την αριστερή πτέρυγα.

Από την άλλη πλευρά του γηπέδου, οι άσοι του Σάουθγκεϊτ πορεύονταν με το βάρος στην αμυντική λειτουργία, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την περιοχή τους.

Με τη συμπλήρωση του τετάρτου, τα «τρία λιοντάρια» πήραν τα ηνία και κράτησαν περισσότερο την μπάλα στην κατοχή τους.

Η μοναδική τελική με κάποιες αξιώσεις καταγράφηκε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Φόντεν έκανε το σουτ και ο Σίμον μπλόκαρε χωρίς άγχος.

Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις και, μάλιστα, από τη σέντρα του.

Μόλις στο 47′, ο Γιαμάλ έστρωσε στον Γουίλιαμς, ο οποίος έπιασε ένα διαγώνιο σουτ και παραβίασε την εστία του Πίκφορντ.

Ακολούθησε ισπανικός καταιγισμός, αρχής γενομένης από το 49′, όταν ο Ολμο έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής, σούταρε και αστόχησε.

Απανωτές ήταν οι ευκαιρίες της «ρόχα», με τον Στόουνς να αποκρούει το σουτ του Μοράτα στο 55′ και τον Γουίλιαμς να αστοχεί για λίγα εκατοστά στο 56′.
Σημειωτέον ότι οι Ιβηρες κυριάρχησαν ελλείψει Ρόδρι, ο οποίος αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Τρία λεπτά μετά την αντικατάσταση του Κέιν, δηλαδή στο 64′, ο Μπέλιγχαμ σπατάλησε την πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία της Αγγλίας (σουτ που πέρασε λίγο άουτ).

Οι επόμενες τελικές ήταν για τους Γιαμάλ (66′) και Ρουίθ (70′), ώσπου ο Σάουθγκεϊτ έβαλε τον Πάλμερ αντί του Μέινου.

Η δικαίωση ήρθε μόλις 3 λεπτά αργότερα. Στον ημιτελικό με την Ολλανδία ο νεοεισελθών Γουότκινς είχε χαρίσει την πρόκριση, χθες ο νεοεισελθών Πάλμερ ισοφάρισε. Δεν αρκούσε όμως.

Ενας άλλος αναπληρωματικός, ο Ογιαρθάμπαλ, εκμεταλλεύθηκε την πάσα του Κουκουρέγια και στο 86’ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας το τρόπαιο στην Ισπανία.

Στην εκπνοή, η Αγγλία άγγιξε το 2-2 με τρεις διαδοχικές κεφαλιές (Ράις, Γκεΐ, Ράις).