ΠΑΟΚ - Μπάνια Λούκα 3-2: Μικρό προβάδισμα για τον επιπόλαιο Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Μπόρατς Μπάνια Λούκα με 3-2 στην Τούμπα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Σκόρερ για τον Δικέφαλο χρίστηκαν οι στόπερ του, Κουλιεράκης (2) και Έκονγκ, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο και να βάζουν δύσκολα στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Παρά το γεγονός, πως από το ξεκίνημα του ματς, ο ΠΑΟΚ είχε την σχεδόν καθολική κατοχή της μπάλας, την πρώτη μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι Βόσνιοι όταν μετά από κακό μαρκάρισμα του Έκονγκ και σέντρα από τα αριστερά, ο Λούκιτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ.

Μία στατική φάση χάρισε στο 17’ το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε άψογα κόρνερ, ο Κουλιεράκης βγήκε απ’ τα μαρκαρίσματα και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Έλληνας στόπερ έκανε χέρι και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ερέρα στο 22’.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας αφού συνήλθαν από το σοκ, βρήκαν και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 39’ ξανά και τον Κουλιεράκη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Σισκόφσκι σε σουτ του Οζντόεφ και με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 44’ ο ΠΑΟΚ έχασε απίθανη ευκαιρία με τον Οζντόεφ σε σχεδόν κενή εστία να πλασάρει πάνω στον αμυντικό και οι Βόσνιοι τον τιμώρησαν ξανά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 45+3’ ο Κουλάσιν μετουσίωσε σε γκολ την ωραία αντεπίθεση της ομάδας του έπειτα από λάθος του Τάισον.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 51’ ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με άλλη μία κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ντεσπόντοφ, με τον άλλο στόπερ, τον Έκονγκ να είναι αυτή τη φορά ο σκόρερ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να μην ανεβάζει ταχύτητες και τους φιλοξενούμενους να αρκούνται περισσότερο στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Στο 77’ μετά από λάθος των Βόσνιων, ο ΠΑΟΚ βγήκε στην κόντρα, ο Τάισον πάσαρε στον Σαμάτα, ο οποίος με κενή εστία δεν κατάφερε απλά να ακουμπήσει την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα. Το 3-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Έκονγκ, Σάστρε, Σβαμπ (85’ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (69’ Καμαρά), Μουργκ (60’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Ντεσπόντοφ (69’ Ζίβκοβιτς), Μπράντον (69’ Σαμάτα).

Μπόρατς (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόφσκι, Καρόλινα, Μέγερς, Κβρζιτς (72’ Χρέλια), Ερέρα, Σκόρουπ (88’ Βράνιες), Γκράχοβατς, Σάβιτς, Κουλάσιν, Βούκοβιτς (89’ Τσάβιτς), Λούκιτς (89’ Χάσουκιτς)