ΑΕΚ-Ιντερ Εσκάλδες 4-3: Ασόβαροι οι «κιτρινόμαυροι» - Γλίτωσαν από μέγα κάζο!

AEK

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-0, αλλά από τη στιγμή που η Ίντερ ντ’ Εσκάλδες μείωσε σε 4-3 στην OPAP Arena, τα πάντα είναι ανοιχτά για τη ρεβάνς της 1ης Αυγούστου! Εντονες αποδοκιμασίες μετά τη λήξη.

Παραλίγο να υποστεί το μεγαλύτερο ευρωπαϊκό κάζο της ιστορίας της η ΑΕΚ, αφού… κάποια Ιντερ ντ’ Εσκάλδες από την Ανδόρα μετέτρεψε το 4-0 σε 4-3, θέτοντας εν αμφιβόλω ποια ομάδα θα πάρει το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League!

Οι φίλαθλοι αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες της αγαπημένης τους ομάδας στην OPAP Arena, αφού αυτό το αποτέλεσμα θυμίζει περισσότερο ήττα παρά νίκη.

Βέβαια, εν συνεχεία, ακολούθησε χειροκρότημα, διότι το ημερολόγιο γράφει 24 Ιουλίου και θα πρέπει να υπάρξει η ανάλογη στήριξη.

Εντελώς κυνικά, πάντως, η ΑΕΚ έχει τον πρώτο λόγο εν όψει της ρεβάνς της 1ης Αυγούστου, στο Εθνικό Στάδιο της Ανδόρας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η ΑΕΚ μπήκε φορτσάτη στο ματς, χάνοντας κλασική ευκαιρία στο 5′ (συρτό σουτ του Λιούμπισιτς, απόκρουση του Μουνιόθ, «ριμπάουντ» ο Γκατσίνοβιτς και πλασέ στο δεξί δοκάρι).

Λίγες στιγμές αργότερα, όμως, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Λιβάι, ο Λιούμπισιτς άνοιξε το σκορ με πλασέ.

Η Ιντερ Ντ’ Εσκάλδες έχασε με τραυματισμό μόλις στο 19′ τον Ζαν Λουκ (άλλοτε παίκτης της Λαμίας και της ΑΕΛ), προτού ο Λιβάι ζευγαρώσει τα γκολ των γηπεδούχων με διπλή προσπάθεια στο 20′, ύστερα από φανταστική 50άρα μπαλιά του Στρακόσα.

Εντεκα λεπτά αργότερα, έπειτα από γύρισμα του Ρότα, ο Γκατσίνοβιτς διεύρυνε το προβάδισμα της ΑΕΚ με ωραίο σουτ στην κίνηση.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα απείλησαν άλλες δύο φορές στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με σουτ των Ελίασον και Λιούμπισιτς.

Η προειδοποιητική βολή από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 47′, όταν ο Στρακόσα βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ με τον Λόπεθ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ελίασον εκτέλεσε κόρνερ, ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά και πολλοί πίστεψαν ότι η ΑΕΚ θα χαλαρώσει.

Πράγματι αυτό συνέβη. Και είναι πέρα για πέρα λογικό, απόρροια του καύσωνα, του σκορ και του αδύναμου αντιπάλου. Όμως, η κατάσταση ξέφυγε εντελώς!

Αφού ο Λιούμπισιτς επέλεξε να μην κάνει σουτ στο 54′, σπαταλώντας μία καλή ευκαιρία, η Ιντερ ντ’ Εσκάλδες μετατράπηκε σε Ιντερ… Μιλάνου.

Τη βοήθησε κι ο Βίντα, βέβαια, αφού χωρίς κανέναν λόγο έδωσε ύψος σε μία κεφαλιά στο 65′, «κρέμασε» τον Στρακόσα και μείωσε για λογαριασμό του αντιπάλου.

Οk, συμβαίνουν αυτά, θα πει κανείς. Με το σκορ στο 4-1, όλα καλά είναι. Εξάλλου στο 73′ ο Λιβάι κέρδισε πέναλτι από τον Μουνιόθ. Αν ευστοχούσε, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ελα, όμως, που ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων τον νίκησε ένα λεπτό αργότερα και κράτησε το -3 στα γκολ.

Ελα, όμως, που στο 76′ ήταν η σειρά του Στρακόσα να κάνει ολέθριο λάθος, να ανατρέψει τον Αντρέου και να δώσει την ευκαιρία στον ίδιο παίκτη να μειώσει ακόμα περισσότερο από το πουθενά στο 78′.

Ελα, όμως, που στο 83′, έπειτα από προσωρινή απομάκρυνση σε φάουλ, ο Μαρτίνεθ έγραψε το 4-3!

Η ΑΕΚ όχι απλά χαλάρωσε, αλλά έκανε και λάθη που δεν επιτρέπονται ούτε σε αγώνα… Α’ ΕΠΣΑ. Οι αποδοκιμασίες στο τέλος ήταν αναμενόμενες. Και, βέβαια, τώρα δεν μπορεί να πάει για… διακοπές στην Ανδόρα. Κάτι θα πρέπει να δείξει. Καλά, δεν συζητάμε καν για αν πρέπει να πάρει την πρόκριση.