ΣΕΒΙΛΛΗ - ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ 1-1: Ρεσιτάλ αστοχίας από την άσπρη βούλα και «αυτοκτονία» για τους Αυστριακούς

Σε ένα τρελό ματς με τέσσερα πέναλτι σε ένα ημίχρονο η Σεβίλλη ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Σάλτσμπουργκ για την πρώτη αγωνιστική του Champions League. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Σούτσιτς στο 21′, ενώ η ισοφάριση ήρθε από την άσπρη βούλα με τον Ράκιτιτς λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο Champions League, όπου σε ένα τρελό ματς στο Σάντσεθ Πιθχουάν με ρεκόρ τεσσάρων πέναλτι σε ένα ημίχρονο, η Σεβίλλη ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Σάλτσμπουργκ, με τους παίκτες του Ζουλέν Λοπετέγκι να παραχωρούν τρία πέναλτι, τους φιλοξενούμενους να βάζουν μόνο το ένα και τον Ράκιτιτς να τιμωρεί τους Αυστριακούς λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Απροσεξία, δίχως τιμωρία

Αυτό που έκαναν οι ποδοσφαιριστές της Σεβίλλης δεν έχει ξαναγίνει. Το σύνολο του Ζουλέν Λοπετέγκι χάρισε τρία πέναλτι στην ομάδα της Σάλτσμπουργκ, οι φιλοξενούμενοι όμως δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Τουλάχιστον όχι στο βαθμό που το επέτρεπε η κατάσταση, καθώς πρώτα ο Αντεγέμι στο 13‘ και στη συνέχεια ο Σούτσιτς στο 37′, κατάφεραν να δώσουν πίσω το δώρο που τους έκαναν οι «Ανδαλουσιάνοι». Ο Σούτσιτς πάντως είχε προλάβει με την εκτέλεση πέναλτι στο 21‘ να σκοράρει και να βάλει μπροστά την ομάδα του με 0-1.

Τρομερός ρυθμός και ρεκόρ με τέσσερα πέναλτι

Απίστευτο και όμως αληθινό. Οι δύο ομάδες κατάφεραν να κάνουν ρεκόρ σε πέναλτι σε ένα ημίχρονο, καθώς αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του Champions League που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε τρεις παραβάσεις εντός της περιοχής τους, σκοράροντας όμως μονάχα ένα τέρμα.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός, με τη Σεβίλλη να χάνει αρκετές καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, ενώ και από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι είχαν τις στιγμές τους. Το σκορ άνοιξε ο Σούτσιτς με εκτέλεση πέναλτι στο 21′ λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ράκιτιτς με την τέταρτη εκτέλεση πέναλτι στο 42‘. Ο Εν’Νεσίρι μπήκε μπροστά από Βόμπερ που τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ανόητη αποβολή Εν’Νεσίρι και αλλαγή σκηνικού

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος, με τη Σεβίλλη να δείχνει διάθεση να πάρει τα ηνία του αγώνα, μετά το σοκ του πρώτου ημιχρόνου. Όμως η αποβολή του Εν’Νεσίρι άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, αφού άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Ο Μαροκινός είχε ήδη μία κάρτα από το 26′ και στο 50ό λεπτό είδε δεύτερη κίτρινη για θέατρο.

Λίγα λεπτά αργότερα η Σάλτσμπουργκ άρχισε να πιέζει στις αδυναμίες της ομάδας του Λοπετέγκι, και έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σολέ στο 57‘, να πλασάρει άουτ σε άδεια εστία. Οι Αυστριακοί συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, οι παίκτες της Σεβίλλης περίμεναν πίσω, όμως είχαν την ευκαιρία τους, με την κεφαλιά του Λούκας Οκάμπος που πέρασε λίγο άουτ.

Άγαλμα στον Μπόνου

Ο Μαροκινός ήταν αυτός που κράτησε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του και χάρισε την ισοπαλία στη Σεβίλλη, ιδιαίτερα μετά το 50ό λεπτό και την αποβολή του Εν’Νεσίρι. Ο Μπόνου πραγματοποίησε κάποιες τεράστιες επεμβάσεις, ενώ σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις έδειξε την ποιότητά του και έσωσε τους συμπαίκτες του κρατώντας το 1-1 ως τελικό αποτέλεσμα.