Ολυμπιακός-Ναϊμέγκεν 2-0: Εντυπωσίασαν οι «ερυθρόλευκοι» - «Μάγεψε» ο Ζέλσον Μάρτινς

Στο ντεμπούτο του Πιρόλα, ο οποίος άφησε θετικότατες εντυπώσεις, ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός στη φιλική νίκη επί της Ναϊμέγκεν με 2-0. Συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις ο Ζέλσον Μάρτινς που πέτυχε το πρώτο γκολ. Το άλλο τέρμα σημείωσε ο Μασούρας.

Το φιλικό ήταν ξεχωριστό γιατί ήταν η πρώτη εμφάνιση του Πιρόλα, ο οποίος ξεκίνησε στο κέντρο της άμυνας και εύλογα έστρεψε πάνω του τα βλέμματα (ο Μεντιλίμπαρ ξεκίνησε το ματς με τους Αναγνωστόπουλο, Ροντινέι, Κουτσίδη, Πιρόλα, Αποστολόπουλο, Μπιανκόν, Μπακούλα, Παπακανέλλο, Μασούρα, Μαρτίνς, Κωστούλα).

Ωστόσο, η εμφάνιση των Πειραιωτών στο πρώτο ημίχρονο, ίσως η καλύτερη στα έως τώρα φιλικά, επισκίασε τα πάντα. Με κορυφαίους τους Ζέλσον Μάρτινς και Μασούρα και την πίεση να είναι η ταυτότητα του Ολυμπιακού του Μεντιλίμπαρ, οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν 2-0 και θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ αν ήταν πιο τυχεροί και πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια (στο 29′ είχαν δοκάρι με τον Αποστολόπουλο).

Το 1-0 ήρθε στο 31ο λεπτό με όμορφο τελείωμα και συνολική προσπάθεια από τον Ζέλσον Μάρτινς.

Το 2-0 ήρθε στο 37′ με σκόρερ τον Γιώργο Μασούρα, ο οποίος εκτέλεσε τον αντίπαλο γκολκίπερ με ψηλοκρεμαστό πλασέ κι αφού πρώτα οι κυπελλούχοι Ευρώπης ήταν εξαιρετικοί στο πρέσινγκ στην ολλανδική ομάδα (όλα τα λεφτά η πίεση του Κωστούλα).

Ειρήσθω εν παρόδω, η Ναϊμέγκεν δεν ανησύχησε ιδιαίτερα την άμυνα του Ολυμπιακού, δεν είχαν κάποια φάση της προκοπής κι εγκλωβίστηκαν από την εξαιρετική αμυντική λειτουργία των «ερυθρολεύκων».

Λίγο πριν από την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός έχασε διπλή ευκαιρία για το 3-0. Ο Μαρτίνς έφυγε στην κόντρα έκανε το γύρισμα στον Μασούρα με τον Φαν Γκάσελ να αποκρούει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια ο τερματοφύλακας την Ναϊμέγκεν έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Παπακανέλλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του με κύριο εκφραστή τον Ζέλσον Μάρτινς, ο οποίος έβγαζε την ομάδα του γρήγορα στην αντεπίθεση δημιουργώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Στο 72ο λεπτό οι Πειραιώτες έφτασαν μία ανάσα από το 3-0, με το δοκάρι του Παπακανέλου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ροντινέι και «άδειασε» τον προσωπικό του αντίπαλο.

Στο 75′ ήταν η πρώτη φορά που η Ναϊμέγκεν απείλησε με αξιώσεις την ελληνική ομάδα, αλλά ο Τζολάκης (η μοναδική αλλαγή του Μεντιλίμπαρ στο ξεκίνημα του β’ μέρους) έδιωξε σωτήρια με το πόδι.

Στα υπόλοιπα λεπτά και σε συνδυασμό με τις αλλαγές ο ρυθμός έπεσε, αλλά και πάλι η ομάδα του Μεντιλίμπαρ ήταν αυτή που είχε τον απόλυτο έλεγχο, με το 2-0 να γράφει την ιστορία του φιλικού που σκόρπισε χαμόγελα στον κόσμο του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός: Αναγνωστόπουλος (46′ Τζολάκης), Ροντινέι, Κουτσίδης, Πιρόλα (73′ Μουζακίτης), Αποστολόπουλος, Μπιανκόν (85′ Ρέτσος), Μπακούλας (73′ Αμπι), Παπακανέλλος (82′ Μπιελ), Μασούρας (64′ Ορτέγα), Ζέλσον Μαρτίνς (82′ Τσικίνιο) και Κωστούλας (64′ Κοστίνια).