ΜΑΛΜΕ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 0-3: Γέλασε το χειλάκι του Αλέγκρι

Με ηγέτη τον Ντιμπάλα, η Γιουβέντους πέρασε σαν σίφουνας από το Μάλμε (3-0) και έκανε εντυπωσιακή πρεμιέρα στους ομίλους του Champions League.

Μόλις στον τέταρτο φετινό της αγώνα, η Γιουβέντους κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη για τη σεζόν 2021-22. Και τι νίκη! Οι “μπιανκονέρι” έπρεπε να βγουν από τα σύνορα της χώρας για να χαμογελάσουν – μετά δύο ήττες και μια ισοπαλία στη Serie A – χάρη στο επιβλητικό 3-0 επί της Μάλμε στο “Βένιου Ελέντα Στάντιον”.

Η Γιούβε έκανε επίδειξη δύναμης στη Σουηδία, με τον Πάουλο Ντιμπάλα, να σκοράρει, να μοιράζει και να κερδίζει πέναλτι. Όλα αυτά σε ένα μαγικό 25λεπτο για τους Ιταλούς, όπου προσγείωσαν ανώμαλα τη σούπερ-Μάλμε των προκριματικών γύρων.

Μια χαμένη φάση από τον Ντιμπάλα στο 10′ κι άλλη μία του Ρικς στο 17′ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το πρώτο 20λεπτο, για να έρθει στο 23′ ο Άλεξ Σάντρο με κεφαλιά-ψαράκι μετά από σέντρα του Κουαρδάδο να γράψει το 1-0. Ο Βραζιλιάνος λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, πέντε λεπτά αργότερα, όταν αστόχησε από την αριστερή γωνία της μικρής περιοχής.

Η Γιούβε κυριάρχησε από εκεί κι έπειτα, με τον Λοκατέλι να χάνει κι αυτός μια εξαιρετική ευκαιρία στο 38′. Στο 43′ ο Νίλσεν τράβηξε τον Ντιμπάλα στην περιοχή, ο VAR επιβεβαίωσε την παράβαση και ο Αργεντινός φορ της Γιούβε πέτυχε το 2-0. Πριν προλάβουν να καταλάβουν οι Σουηδοί τι συνέβη, ήρθε ο Μοράτα να πάρει την πάσα με τη μία του Ντιμπάλα και να βγει απέναντι από τον Ντιαουαρά για να πετύχει εύκολα το 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν αντέχει κριτικής με τις Γιουβέντους και Μάλμε να συμβιβάζονται με το αποτέλεσμα και να κατεβάζουν ταχύτητα για να κρατήσουν δυνάμεις για τα ματς πρωταθλήματος που ακολουθούν με τη Μίλαν και την Τζουργκάρντεν αντίστοιχα. Η Γιούβε ήταν και πάλι πιο επικίνδυνη με αιχμή τον κεφάτο Κιν, που ερχόταν από την ντοπιέτα με τη σκουάντρα ατζούρα σε βάρος της Λιθουανίας, αλλά χωρίς να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση.

Ενδεκάδες

Μάλμε (Τόμασον): Ντιαουαρά, Νίλσεν, Μπόρσον, Αχμέντχοτζιτς, Ρικς (76′ Όλσον), Κρίστιανσεν, Μπέργκετ, Ράκιπ (59′ Νάλιτς), Ίνοσεντ (75′ Νάνασι), Μπιρμάντσεβιτς (59′ Αμπουμπακάρι), Τσόλακ.

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Στσέσνι, Μπονούτσι, Ντανίλο, Άλεξ Σάντρο, Ντε Λιχτ (87′ Ρουγκάνι), Κουαδράδο (82′ Κουλουσέβσκι), Ραμπιό, Λοκατέλι, Μπετανκούρ (68′ ΜακΚένι), Μοράτα (68′ Κιν), Ντιμπάλα (82′ Ράμσεϊ).