ΤΣΕΛΣΙ - ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 1-0: Τη λύτρωσε ο Λουκάκου

Η Τσέλσι πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (1-0) με γκολ του Ρομελού Λουκάκου και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Champions League.

Η Τσέλσι τα βρήκε… σκούρα κόντρα στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, καθώς για σχεδόν 70 λεπτά δεν μπορούσε να απειλήσει σημαντικά την περιοχή της ρωσικής ομάδας.

Χωρίς τελική στην εστία

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό για καμία από τις δύο ομάδες, με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να ψάχνει τρόπους, αλλά οι «μπλε» δεν έφταναν καν σε απόσταση αναπνοής για να ανοίξουν το σκορ. Βέβαια, αυτό δεν θα πρέπει να μειώσει την προσπάθεια της Ζενίτ, η οποία ήταν εξαιρετική στα αμυντικά της καθήκοντα, κλείνοντας τους χώρους για την Τσέλσι.

Έτσι, το πρώτο μισό του αγώνα τελείωσε στο 0-0, με τους «μπλε» να έχουν τρία σουτ και κανένα στην εστία, ενώ η Ζενίτ είχε 2 σουτ, με το ένα να καταλήγει στον Μεντί.

Λουκάκου ο «σωτήρας»

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τούχελ μπήκε με όρεξη να πιέσει τους αντιπάλους της, καθώς από τα πρώτα δευτερόλεπτα έπαιξαν σχεδόν… μονότερμα τη ρωσική ομάδα, για αυτό και στο 47ο λεπτό ο Ζίγες έκανε το πρώτο σουτ εντός εστίας για την Τσέλσι.

Τελικά, ο Ρομελού Λουκάκου στο 67′ άνοιξε το σκορ, καθώς μετά από εξαιρετική σέντρα του Αθπιλικουέτα έπιασε μία πολύ δύσκολη κεφαλιά και ουσιαστικά λύτρωσε την Τσέλσι.

Από αυτό το σημείο και έπειτα η Ζενίτ προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε και δεν μπόρεσε να φύγει με το «Χ» και η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ξεκίνησε νικηφόρα τη σεζον της στο Champions League. Αυτός ήταν ο όγδοος αγώνας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση που η ρωσική ομάδα μένει χωρίς νίκη.

Οι ενδεκάδες:

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα (83′ Τιάγκο Σίλβα), Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Τζέιμς, Μάρκος Αλόνσο (83′ Τσίλγουελ), Μάουντ (90+3′ Λόφτους-Τσικ), Ζίγες (63′ Χάβερτς), Λουκάκου

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Σεμάκ): Κρίτσιουκ, Σουτορμίν, Τσιστιάκοφ, Ρακίτσκι (88′ Κρούγκοβοϊ), Ντάγκλας Σάντος, Μπάριος, Κουζιάεφ (82′ Κράβτσοβ), Βέντελ (75′ Εροχίν), Μάλκομ (75′ Ντζιούμπα), Κλαουντίνιο (88′ Μόστοβοϊ), Αζμούν