CHAMPIONS LEAGUE: Έγινε της... ισοπαλίας

Η Ντινάμο Κιέβου δεν κατάφερε να νικήσει τον Βλαχοδήμο και η Μπενφίκα έφυγε με το 0-0 από το Κίεβο. Μοιράστηκαν βαθμούς Λιλ – Βόλφσμπουργκ και Βιγιαρεάλ – Αταλάντα.

Στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, οι περισσότεροι επέλεξαν να παρακολουθήσουν το παιχνίδι των μεγάλων «brand names». Και όσοι το έκαναν αυτό δικαιώθηκαν, αφού πέραν από τα τέσσερα γκολ στο «Ελ Μαδριγάλ», ο Σαπαρένκο τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Βλαχοδήμο και η Βόλφσμπουργκ προτίμησε να κρατήσει το 0-0 όταν έμεινε με δέκα παίχτες.

Ντινάμο Κιέβου – Μπενφίκα 0-0

Με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, η Μπενφίκα ταξίδεψε στο Κίεβο για να αντιμετωπίσει την Ντινάμο, στο πλαίσιο του 5ου ομίλου. Οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Σαπαρένκο, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Βλαχοδήμος ήταν κέρβερος, αφού απέκρουσε την τρομερή διπλή ευκαιρία του Σαπαρένκο, ξανά, στο 93, αποκρούοντας το κοντινό του σουτ.

Οι Ουκρανοί πίστευαν οτι βρήκαν μπάζερ μπίτερ ένα λεπτό αργότερα, αλλά τη μοναδική φορά που νικήθηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, το γκολ ακυρώθηκε, καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Βαθμολογία:

1. Μπάγερν Μονάχου 3

2. Ντινάμο Κιέβου 1

3. Μπενφίκα 1

4. Μπαρτσελόνα 0

Βιγιαρεάλ – Αταλάντα 2-2

Για τον 6ο όμιλο, που η Γιανγκ Μπόις έβαλε φωτιά μετά τη νίκη της επί της Γιουνάιτεντη Βιγιαρεάλ υποδέχτηκε την Αταλάντα. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με το γκολ του Φρόιλερ στο 6ο λεπτό, με τον Τριγκέρος να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ζαπάτα είχε σημαντική στιγμή με το δοκάρι στο 54′, αλλά ο Έμερι ρίσκαρε και έβαλε δεύτερο επιθετικό, παίζοντας τα ρέστα του για τη νίκη. Ο Γκρούνεβελτ τον δικαίωσε, αφού σκόραρε για το 2-1 στο 73′ μετά από πάσα του Ζεράρ Μορένο. Ο Γκόσενς, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη για την ομάδα του, αφού δέκα λεπτά αργότερα βρέθηκε στην περιοχή, παίρνοντας μια πάσα του Μίραντσουκ για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Βαθμολογία:

1. Γιανγκ Μπόις 3

2. Αταλάντα 1

3. Βιγιαρεάλ 1

4. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1

Λιλ – Βόλφσμπουργκ 0-0

Μετά από την ισοπαλία της Σεβίλλης με την Σάλτσμπουργκ, για τον 7ο όμιλο, Λιλ και Βόλφσμπουργκ προσπάθησαν για τη νίκη που θα δώσει την πρωτιά της πρώτης αγωνιστικής. Μετά από ένα φτωχό πρώτο ημίχρονο, η Λιλ βρήκε γκολ στο 47′ με τον Ντέιβιντ, αλλά αυτό ακυρώθηκε καθώς η μπάλα είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου στο πλάγιο, στο ξεκίνημα της φάσης. Ο Τζον Μπρουκς αποβλήθηκε για τους Γερμανούς με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που τους μετέτρεψε σε ρόλο δευτεραγωνιστών στο παιχνίδι. Η Πρωταθλήτρια Γαλλίας δε βρήκε κάτι σπουδαίο και έτσι παρέμεινε το 0-0 μέχρι το φινάλε, αφού το πέναλτι που κέρδισαν στις καθυστερήσεις ήταν εκτός περιοχής και το λάθος διορθώθηκε από το VAR.