Μπότεφ - Παναθηναϊκός 0-4: «Πράσινος σίφουνας» στη Βουλγαρία

Με συνοπτικές διαδικασίες ζευγάρωσε τις νίκες του επί της Μπότεφ ο Παναθηναϊκός (4-0 στη Βουλγαρία), παίρνοντας το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Europa League.

Με τον Φίλιπ Τζούριτσιτς να κάνει τη διαφορά και στη ρεβάνς, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 4-0 της Μπότεφ επί βουλγαρικού εδάφους και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Europa League.

Μόλις στο 6ο λεπτό, έπειτα από σπουδαία μπαλιά του Σέρβου, ο Μλαντένοβιτς μετουσίωσε σε ασίστ την κούρσα του, αφού ο Γερεμέγεφ άνοιξε το σκορ με μία επαφή.

Ο Σουηδός σημειώνει ένα γκολ ανά 67,3 λεπτά συμμετοχης, στατιστικό αξιοζήλευτο ακόμη και για τους πιο δημοφιλείς φορ του κόσμου.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο ζητούσε από τον Μπακασέτα να χαμηλώνει αρκετά στον αγωνιστικό χώρο για να παίρνει μπάλες, αυξάνοντας με αυτόν τον τρόπο τις επιλογές του «εξαριού».

Προσωρινά, η Μπότεφ κέρδισε μέτρα στο χορτάρι και στο 27′ ο Μίντοφ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ.

Η λύση για τον Παναθηναϊκό δόθηκε από τον Τζούριτσιτς στο 34′, όταν έπιασε ένα μονοκόμματο βολέ. Η μπάλα κόντραρε στον Ούτζα και κατέληξε στα δίχτυα. Ηδη η πρόκριση είχε κριθεί.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας άγγιξε το γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον τραυματισμό του Ούτζα στο γόνατο και το 0-3 από τον Τζούριτσιτς στο 45+2′, έπειτα από πάρε-βάλε μπαλιά του Μαντσίνι.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του στο 50′, όταν ο -καλυπτόμενος- Γερεμέγεφ ζευγάρωσε τα γκολ του, έπειτα από σπουδαία μπαλιά του Κώτσιρα.

Στα αξιοσημείωτα των επόμενων λεπτών, το ντεμπούτο του Τετέ με την πράσινη φανέλα.

O Βραζιλιάνος άγγιξε τρεις φορές την πρώτη του ασίστ, αλλά οι Γερεμέγεφ, Λημνιός και Σπόραρ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μπερνάτ.

Ο Σλοβένος φορ, μάλιστα, έχασε ακόμα μία ευκαιρία για να χριστεί σκόρερ, έπειτα από γύρισμα του Μλαντένοβιτς.