Αντώνης Καρπετόπουλος: Η εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα του Παναθηναϊκού και οι απαντήσεις της ΑΕΚ

Ο Αντώνης Καρπετόπουλος σχολιάζει τα χθεσινά ευρωπαϊκά ματς Παναθηναϊκού και ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ δεν ήθελαν απλά δυο προκρίσεις στα χθεσινά τους ευρωπαϊκά ματς: ήθελαν να τα εκμεταλλευτούν για δείξουν την δύναμή τους, αλλά και για να απαντήσουν σε κάποιες πρώτες κριτικές που εμφανίστηκαν καλοκαιριάτικα μετά τα πρώτα παιγνίδια που έδωσαν με την Μπότεφ και την Ιντερ Εσκάλδες αντίστοιχα. Κέρδισαν εκτός έδρας και οι δυο με το θεαματικό 4-0 αλλά με κάπως διαφορετικό τρόπο. Ο ΠΑΟ κυριαρχώντας από το πρώτο ημίχρονο στο Πλόβντιβ, η ΑΕΚ αποκτώντας καλύτερο ρυθμό στην επανάληψη στο ματς στην Ανδόρα. Και οι δυο έκαναν την δουλειά τους. Που δεν ήταν απλά να προκριθούν αλλά να το κάνουν με δυο άνετες νίκες.

Εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα

Στην περίπτωση του ΠΑΟ πιο πολύ και από το παιγνίδι του είχε για μένα ενδιαφέρον η ενδεκάδα του διότι ο κόουτς Ντιέγκο Αλόνσο μόλις έχει αναλάβει την ομάδα και τώρα μαθαίνουμε κι εμείς την δουλειά του. Με δυο υποχρεωτικές απουσίες (Σένκεφελντ και Βιλένα) ήταν δεδομένο ότι ο ΠΑΟ δεν θα μπορούσε να αγωνιστεί με την ενδεκάδα του πρώτου ματς, αλλά η εντύπωση που εγώ αποκόμισα μετά την χθεσινή εμφάνιση του ΠΑΟ είναι ότι και οι δυο αυτοί να ήταν διαθέσιμοι ο Αλόνσο θα πείραζε την ομάδα που ξεκίνησε κόντρα στην Μπότεφ στο ΟΑΚΑ. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού φάνηκε ότι ήθελε κάτι διαφορετικό σε σχέση με το πρώτο παιγνίδι κι αυτό το μαρτυρά και η παρουσία του Κότσιρα στο αρχικό σχήμα. Ο Αλόνσο ήθελε να αλλάξει την άμυνα, προφανώς γιατί δεν τον ικανοποίησε στο πρώτο παιγνίδι, και ήθελε να αλλάξει και κάτι στην μεσαία γραμμή – δηλαδή να την κάνει πιο γρήγορη και πιο πιεστική. Η παρουσία του Ινγκασον ήταν υποχρεωτική, αλλά τον Παναθηναϊκό βοήθησε πολύ και ο Κότσιρας. Η Μπότεφ στο πρώτο ματς είχε παίξει πολύ από δεξιά. Χθες ούτε που το τόλμησε. Ο ΠΑΟ πατούσε πολύ καλά στην άμυνα από την αρχή, οι γηπεδούχοι είχαν ένα σουτ στο δοκάρι όταν τα πάντα είχαν κριθεί και τίποτα άλλο. Η αίσθηση ασφάλειας στα μετόπισθεν έκρινε το παιγνίδι: οι Πράσινοι ξεκίνησαν στρατοπεδεύοντας στην αντίπαλη περιοχή κι άνοιξαν το γκολ με τον Γερεμέγιεφ πολύ νωρίς. Ωστόσο η μεγάλη διαφορά του ΠΑΟ σε σχέση με το ματς στο ΟΑΚΑ ήταν ο Τσέριν.

Ο Τσέριν φανερά έχει επιστρέψει από το Euro2024 με άλλο ηθικό. Νομίζω πως έχει καταλάβει κι ο ίδιος πιο πολύ από ποτέ πως απλοποιώντας το παιγνίδι του και τρέχοντας για όλους μπορεί να είναι σε κάθε ματς ο MVP του ΠΑΟ: χθες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, κέρδιζε μπάλες, κάλυπτε τον Μπλαντένοβιτς που μπορούσε να πάρει επιθετικές πρωτοβουλίες χωρίς δεύτερη σκέψη και γέμιζε το χώρο πίσω από την τριάδα που αποτελούσαν ο Τζούρισιτς, ο Μπακασέτας και ο Μαντσίνι. Από την στιγμή που η Μπότεφ αποφάσισε να παίξει με τρία στόπερ, το τρέξιμο του Τσέριν έκανε τον ΠΑΟ να μοιάζει πως έχει όχι ένα αλλά δυο παίκτες παραπάνω στην μεσαία γραμμή. Το πάρτι που ακολούθησε είχε ως ψυχή του τον Τζούρισιτς που κινήθηκε πιο κεντρικά και πιο κοντά στον Μπακασέτα σε σχέση με το πρώτο ματς, μοιράζοντας την μπάλα αλλά φτάνοντας και σε θέση βολής. Ο Σέρβος βρήκε δυο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου – το πρώτο με ένα εντυπωσιακό σουτ που κακώς δεν το πιστώθηκε απλά γιατί η μπάλα βρήκε κάπου και το δεύτερο ακολουθώντας μια αντεπίθεση που άνοιξε ο Μαντσίνι. Ο ΠΑΟ θα έφτανε στο 0-4 ήδη από το ημίχρονο αν ο Μπακασέτας δεν σημάδευε το δοκάρι, αλλά το έκανε τελικά με τον Γερεμέγιεφ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο φορ σκόραρε από ασίστ του Κότσιρα – η αποτελεσματικότητά του είναι εντυπωσιακή κι αυτό σίγουρα δεν θα περάσει απαρατήρητο από τον προπονητή του.

Όπως και στο πρώτο ματς η απόδοση του ΠΑΟ έπεσε στην συνέχεια καθώς και οι αλλαγές μοιραία επηρέασαν την συνοχή του. Ο Τετέ ήθελε να δείξει αμέσως την έφεση στις ντρίπλες και την αγάπη του για τις ασίστ και έφτιαξε μια δυο φάσεις. Μια ευκαιρία είχε και ο Σπόραρ και μια ο Λημνιός ωστόσο η ένταση του παιγνιδιού του ΠΑΟ μετά την έξοδο του Τζούρισιτς και του Μαντσίνι ήταν μικρότερη. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Παναθηναϊκό να φεύγει από το Πλόβντιβ πιο σίγουρος. Τα ματς με τον Αγιαξ υπόσχονται πλέον πολλά.

Ηθελε να δώσει απαντήσεις

Εύκολα πέρασε από την Ανδόρα και η ΑΕΚ. Σε ένα άδειο γήπεδο, στο οποίο αν δεν υπήρχαν κάποιοι φωνακλάδες οπαδοί της Ενωσης θα επικρατούσε απόλυτη ησυχία, η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη χάρη και στις αλλαγές του Αλμέιδα και έδωσε στη νίκη της διαστάσεις θριάμβου. Ο Ρότα ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις λίγο πριν αρχίσει το ματς – δεν ήταν κάτι σημαντικό κι ο παίκτης μάλιστα ξεμούδιασε παίζοντας δέκα λεπτά στο τέλος. Αλλά ο αρχικός του αποκλεισμός από την ενδεκάδα μέχρι να διαπιστωθεί τι έχει ήταν ο λόγος που η ΑΕΚ εμφανίστηκε με μια βαριά αμυντική τετράδα αφού βρέθηκαν να παίζουν μαζί ο Κάλενς, ο Μουκουντί, ο Βίντα και ο Χατζησαφί. Η γηπεδούχος προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί, ο Στρακόσια χρειάστηκε τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όποτε ο Λιβάι Γκαρσία πλησίαζε έσπερνε πανικό: η πρώτου προσπάθεια έδωσε στην ΑΕΚ το αβαντάζ του 0-1. Όταν στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμέιδα αντικατέστησε τον Γιόνσον που πόνεσε, και τους Φερνάντες και Γκατσίνοβιτς με τον Μάνταλο, τον Αμραμπατ και τον Κοϊτά, η ΑΕκ βρήκε χειριστές της μπάλας, ο Λιβάι πήρε την μπάλα εύκολα και το ματς τελείωσε εντυπωσιακά. Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, αληθινή απόδειξη του πόσο η ΑΕΚ ήθελε να δώσει απαντήσεις.

Ο Αλμέιδα έχει ακόμα πολύ δουλειά. Εχει πολλούς παίκτες να εντάξει στην ομάδα (έλειπαν οι νεοφερμένοι Οντουμπάτζιο, Περέιρα, Λαμέλα και οι Τζούμπερ και Πινέδα), χρειάζεται ίσως ένα – δυο παίκτες ακόμα (αλλά και να ξεκαθαρίσει και το ρόστερ γιατί σε κάποιες θέσεις έχει πολύ κόσμο). Η ΑΕΚ θα αλλάξει αρκετά. Τα ματς με την Νόα που έρχονται δεν θα είναι τόσο εύκολα όσα αυτά με την Ιντερ Εσκάλδες, αλλά δεν θα είναι και δύσκολα: θα βοηθήσουν πιστεύω τον προπονητή της ΑΕΚ να δει και τους νεοφερμένους. Πριν στα play off του Europa Conference League του προκύψει κάποιος αντίπαλος κομμάτι δυσκολότερος…

Πηγή: karpetshow.gr