Τερνάνα - Ολυμπιακός 0-4: Κεφάτος Ζέλσον Μαρτίνς, φορτσάτοι Βέλντε, Γιάρεμτσουκ και νεαροί!

Με τον Ζέλσον Μαρτίνς να δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση και τον Βέλντε να σκοράρει στην πρώτη του εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Τερνάνα με 4-0.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Τερνάνα με 0-4, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Ο Ζέλσον Μαρτίνς συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, ο Γιάρεμτσουκ  φώναξε «παρών» με συμμετοχή και δημιουργία φάσεων ενώ ο Βέλντε άνοιξε λογαριασμό με την «ερυθρόλευκη» φανέλα. Κουτσίδης και Παπακανέλος πέτυχαν τα υπόλοιπα γκολ, με τους πιτσιρικάδες να αξιοποιούν τις ευκαιρίες που τους δίνει ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Ο Ολυμπιακός, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο δημιούργησε αλλά δεν σκόραρε, πέτυυχε δυο γκολ μέσα σε δυο λεπτά, πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Στο 57′ Ζέλσον Μαρτίνς και Γιάρεμτσουκ συνεργάστηκαν, με τη μπάλα να καταλήγει στον Κοστίνια, ο οποίος με σέντρα «σέρβιρε» στον Ζέλσον Μαρτίνς, ο οποίος με σουτ έκανε το 0-1 . Στο 60′ ο Κουτσίδης με κεφαλιά έκανε το 0-2 και στο 63′ ο Παπακανέλλος είχε πλασέ στο δοκάρι.

Ο Βέλντε πέρασε στην αναμέτρηση στο 70′ και στο 76′ έκανε το 0-3. Στο 82′ ο Παπακανέλος με σουτ (πήρε το «ριμπάουντ» μετά από προσπάθεια του Μασούρα) έκανε το τελικό 0-4 για τον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός: Αναγνωστόπουλος (46΄ Μπότης), Κοστίνια, Άμπι, Ρέτσος, Κουτσίδης (89΄ Μπιανκόν), Αποστολόπουλος, Μουζακίτης, Παπακανέλλος, Μάρτινς, Μασούρας, Γιάρεμτσουκ (70΄ Βέλντε)