Νόα - ΑΕΚ 3-1: Μέγα κάζο από ομάδα με ιστορία 7 ετών! - Ο Στρακόσα «κρέμασε» ΑΕΚ και Αλμέιδα

Απογοητευτική εμφάνιση από την ΑΕΚ, που κατάφερε να χάσει δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα από την αρμένικη Νόα με 3-1 και τώρα είναι αναγκασμένη να… τρέξει. Πρέπει να αλλάξει πολλά ενόψει της ρεβάνς ο Ματίας Αλμέιδα.

Κάκιστη εμφάνιση και ήττα, δίχως καν να απειληθεί ιδιαίτερα, από την ΑΕΚ με 3-1 από την αρμενική Νόα. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δέχτηκε πολύ φθηνά γκολ, μετά από επικές γκάφες του Στρακόσα και πρέπει να αλλάξει πολλά στην εικόνα της για να καταφέρει να πάρει την πρόκριση στον επαναληπτικό.

Δύσκολο το έργο της «Ενωσης», που έχει να ανέβει ένα βουνό πλέον, απέναντι σε μία ομάδα που ιδρύθηκε το… 2017.

Ο Ματίας Αλμέιδα εμπιστεύτηκε τους ποδοσφαιριστές που είχε και την περσινή σεζόν, με μοναδική εξαίρεση τον νεοαποκτηθέντα Στρακόσα. Στα αξιοσημείωτα, η επιλογή του Ορμπελίν Πινέδα στην βασική εντεκάδα, παρά το τεταμένο κλίμα που είχε δημιουργηθεί με τις δηλώσεις του μάνατζέρ του.

Αναλυτικά η εντεκάδα που επέλεξε ο Αργεντίνος κόουτς:

Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Κάλενς, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον, Λιούμπιτσιτς, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στην έναρξη του παιχνιδιού, έχοντας την κυκλοφορία. Διατηρούσε την κατοχή με σχετική άνεση, ενώ παράλληλα δεν επέτρεπε στην αντίπαλό της να προσεγγίσει την εστία του Στρακόσα.

Ο έντονος άνεμος δυσκόλευε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών, οι οποίοι προσπάθησαν να τον εκμεταλλευτούν στις στημένες φάσεις που κέρδιζαν κοντά στις αντίπαλες εστίες.

Μία από αυτές ήταν στο 8ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς, ο Μουκουντί έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Η «Ενωση» συνέχισε να απειλεί από στημένες μπάλες και σε μία εξ’ αυτών, στο 22ο λεπτό, ο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Τσαντσάρεβιτς και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας των Αρμένιων.

Η Νόα δεν είχε κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία της στο επιθετικό τρίτο, όμως μία αδράνεια του Στρακόσα της έδωσε την ευκαιρία όχι μόνο να απειλήσουν, αλλά και να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Πιο συγκεκριμένα, στο 33ο λεπτό, ο Αλβανός τερματοφύλακας έκανε λάθος πάσα, σημαδεύοντας τον Βίρτζιλε Πίνσον, ο οποίος με όμορφη προσποίηση και άψογο τελείωμα «έγραψε» το 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς κάποια άλλη σπουδαία στιγμή, με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν αλλά να μην τα καταφέρνουν να απειλήσουν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή της μπάλας, όμως δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί.

Σε μία εντελώς ανύποπτη φάση όμως, λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον πιο ανέλπιστο τρόπο. Ο τερματοφύλακας της αρμένικης ομάδας, εκτέλεσε ένα φάουλ από την δική του περιοχή, η μπάλα πήρε πολύ περίεργη τροχιά με τον αέρα, ξεγέλασε τον Θωμά Στρακόσα και κατέληξε στο βάθος της εστίας του.

Αμέσως μετά, ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις, με σκοπό να αλλάξει την απογοητευτική εικόνα της ομάδας του. Ετσι, έβγαλε τους Πινέδα, Λιουμπισιτς και Κοιτά, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους νεοαποκτηθέντες Περέιρα, Λαμέλα και Κοιτά.

Μόνο ο Κοιτά κατάφερε να κάνει κάπως αισθητή την παρουσία του, με ορισμένες επιθετικές ενέργειες, όμως η εικόνα της ΑΕΚ ήταν ασύνδετη και απογοητευτική.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Νόα έβαλε και 3ο γκολ, κάνοντας την υπόθεση πρόκριση μεγάλη πρόκληση για την ΑΕΚ, ενόψει του επαναληπτικού. Σκόρερ ο Γκρεγκόριο, μετά από απίστευτη ασυνεννοησία στην άμυνα των φιλοξενούμενων.