Άρης Λεμεσού-Ολυμπιακός 2-4: Εντυπωσιακό φινάλε στα φιλικά και πάει με φόρα στο πρωτάθλημα

Με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και μεγάλο πρωταγωνιστή τον «μάγο» Βέλντε, ο Ολυμπιακός νίκησε 4-2 τον Άρη Λεμεσού στην Κύπρο, στο τελευταίο του φιλικό πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος. Άμπι, Μπιέλ και Μπακούλας τα άλλα «ερυθρόλευκα» γκολ.

Ο Ολυμπιακός πήγε στην Κύπρο για την πρόβα τζενεράλε εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, για να παίξει με έναν αντίπαλο χαμηλότερου ανταγωνισμού και ποιότητας από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, αλλά τέτοιους αντιπάλους, σαν τον Άρη Λεμεσού, θα αντιμετωπίσει πολλούς στο ελληνικό πρωτάθλημα. Θεωρητικά εύκολους, αλλά άκρως επικίνδυνους.

Ο Μεντιλίμπαρ, ο οποίος κατέβασε τον Ολυμπιακό με τις αναμενόμενες αλλαγές στο αρχικό σχήμα βάζοντας τους Πασχαλάκη, Ρόντινεϊ, Μπιανκόν, Άμπι, Ορτέγκα, Ντόη, Μουζακίτη, Παπακανέλλο, Βέλντε, Μπιέλ, Γιάρεμτσουκ, είδε την ομάδα του να ξεκινάει δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο και σε σύντομο χρονικό διάστημα να πετυχαίνει τρία γκολ με εντυπωσιακές ενέργειες και μεγάλο πρωταγωνιστή τον «ζογκλέρ» Βέλντε.

Αυτός ήταν που εκτέλεσε το φάουλ στο γκολ του Άμπι στο 16ο λεπτό, αυτός ήταν που λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό με αριστερό πανέμορφο πλασέ έκανε το 0-2. Δύο λεπτά μετά, στο 23′, ο Μπιελ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και σε κενή εστία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, με κορυφαίο του γηπέδου τον Βέλντε. Είναι χαρακτηριστική η φάση με το τακουνάκι σε πρώτο χρόνο που έκανε στον Γιάρεμτσουκ, ο οποίος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, όπως έγινε λίγο νωρίτερα, στο 58′, όταν σκόραρε, αλλά ο διαιτητής, μετά από υπόδειξη του βοηθού, ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ.

Στη συνέχεια ο Μεντιλίμπαρ προχώρησε, ως είθισται στα φιλικά, σε αλλαγές, με αξιοσημείωτη την είσοδο στο παιχνίδι του Ελ Καμπί, ο οποίος πήρε για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής μετά το παιχνίδι με τη Μέχελεν.

Στο 78′ και με τον ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει, οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ και μείωσαν με τον Σεμέντο.

Στο 84′ η κυπριακή ομάδα, που ανέβηκε στο τελευταίο διάστημα της αναμέτρησης, πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Σαβό να νικάει τον Αναγνωστόπουλο και να διαμορφώνει το 2-3.

Στο φινάλε, μετά από συνεργασία με τον Γιώργο Μασούρα, ο Μπακούλας τελείωσε άψογα τη φάση με δυνατό σουτ και διαμόρφωσε το τελικό και εντυπωσιακό 2-4 για τους Κυπελλούχους Ευρώπης.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης (46′ Αναγνωστόπουλος), Ρόντινεϊ, Μπιανκόν (71′ Κουτσίδης), Άμπι, Ορτέγκα, Ντόη (63′ Στάμενιτς), Μουζακίτης, Παπακανέλλος (71′ Μασούρας), Μπιέλ, Βέλντε (63′ Μπακούλας), Γιάρεμτσουκ (71′ Ελ Κααμπί)