Ρεάλ Μαδρίτης - Αταλάντα 2-0: Οι Μαδριλένοι πήραν το Σούπερ Καπ στο ντεμπούτο του Εμπαπέ που... άρχισε τα δικά του!

Η νέοι γκαλάκτικος επιβλήθηκαν επί της Αταλάντα με 2-0, στην Βαρσοβία και κατέκτησαν το Σούπερ Καπ με σκόρερ τον Βαλβέρδε και τον Εμπαπέ στο ντεμπούτο του.

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξε για άλλη μια φορά ότι η Ευρώπη της ανήκει. Οι νέοι γκαλάκτικος, ύστερα από το 15ο Τσάμπιονς Λιγκ κατέκτησαν το 6ο τους Σούπερ Καπ, ύστερα από την νίκη τους με 2-0 επί της νικήτριας του Γιουρόπα Λιγκ, Αταλάντα στην Βαρσοβία. Ο Βαλβέρδε έβαλε το πρώτο γκολ στο 59′ σε κενή εστία και ο Κιλιάν Εμπαπέ, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, σκόραρε με ένα δυνατό πλασέ το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Βασίλισσας, εννέα λεπτά αργότερα.

Μια επίδειξη δύναμης από τους <<μερένγκες>> που μας έδειξαν τι έρχεται στο κοντινό μέλλον με την μεγάλη ομάδα που ετοιμάζουν.

Το ματς:

Η Ρεάλ μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να έχει τον έλεγχο, όμως η Αταλάντα θα προσπάθούσε να την αιφνιδιάσει. Η άμυνα των Ιταλών κράτησε καλά και η επίθεση που περνούσε κυρίως από τα πόδια του Αντεμόλα Λούκμαν, είχε δοκάρι στο 24′ που προήλθε από κακό διώξιμο του κεντρικού αμυντικού της <<Βασίλισσας>>, Μιλιτάο ύστερα από σέντρα του Ντε Ρόουν.

Η πρωταθλήρια Ευρώπης, που ρίσκαρε μερικές φορές στην άμυνα, πουλώντας <<φθηνά>>  την μπάλα στους Κυπελλούχους, απάντησε στην μεγάλη ευκαιρία που δέχθηκε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ροντρίγκο έκανε ένα δυνατό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, στο ύψος της μεγάλης περιοχής ύστερα από κάθετη πάσα του Βινίσιους.

Οι ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, σε ένα σκληρό παιχνίδι που είχε ήδη 3 κίτρινες κάρτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα από το Μπέργκαμο, έκανε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Πάσαλιτς. Ο Κροάτης με κεφάλια από την μικρή περιοχή λίγο έλειψε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως ο Κουρτουά έκανε μια ακόμη εξαιρετική απόκρουση.

Οι <<μερένγκες>>  βρήκαν το γκολ στο 59′ πάρα τις προσπάθειές της ομάδας του Γκασπερίνι να απειλήσει στην κόντρα. Ύστερα από κακό γέμισμα του τερματοφύλακα, ο Βινίσιους πήρε την μπάλα από τον Μπέλινγκχαμ, άδειασε τον Τζιμσίτι και έσπασε στον Βαλβέρδε, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία.

Οι νέοι <<γκαλάκτικος>> πήραν μεγάλη ψυχολογία από το τέρμα που πέτυχαν και απείλησαν αμέσως μετά, με τον Βινίσιους να χάνει το τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα της Αταλάντα, Μούσο. Στο κόρνερ που είχαν οι πρωταθλητές, ξαναέφτασαν για δεύτερη φορά κοντά σε δεύτερο γκολ με τον Μπέλινγκχαμ, του οποίου το πλασέ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα, αναπηδήσε και έφτασε στην γραμμή της εστίας, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των Κυπελλούχων.

Ο εξαιρετικός Μπέλινγκχαμ βγήκε και αυτός σε τετ-α- τετ από τα αριστερά όμως ο Αργεντίνος είπε πάλι όχι στο 66′.

Δύο λεπτά αργότερα ύστερα από φάση διάρκειας, ο Άγγλος βρήκε τον Εμπαπέ και εκείνος με ένα δυνατό πλασέ κοντά στην βούλα του πέναλντι σκόραρε το πρώτο του γκολ με την νέα του ομάδα στο ντεμπούτο του.

Οι νέοι <<υπερπρωταθλητές>> Ευρώπης μετά το δεύτερο γκολ έκαναν επίδειξη δύναμης και παραλίγο να πετύχουν τρίτο γκολ, έπειτα από την τρομερή ενέργεια του Βινίσιους, ο Μόντριτς πήρε την μπάλα ξαναέδωσε στον Βραζιλιάνο ο οποίος προσπάθησε να κάνει το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στον αμυντικό της Αταλάντα και πέρασε παράλληλα από το τέρμα.