ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ - ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 1-2: Αγχωτική πρεμιέρα με νίκη και ορεξάτο Μπέλινγχαμ

Πρεμιέρα με αγχωτική νίκη με 2-1 και τρομερό Μπέλινχαμ για την Μπορούσια Ντόρτμουντ στην έδρα της Μπεσίκτας, καθώς οι γηπεδούχοι με γκολ του Μοντέρο στις καθυστερήσεις πήγαν να κλέψουν το ματς από τους Βεσφαλούς.

Η Ντόρτμουντ πέρασε εύκολο βράδυ στη Vodafone Arena απέναντι στην Μπεσίκτας για περίπου 90 λεπτά, με τον μαγικό Μπέλινγχαμ να σκοράρει, να βγάζει ασίστ και να σπάει το ρεκόρ του νεότερου Άγγλου που σκοράρει εκτός έδρας γκολ στο Champions League. Οι «Βεστφαλοί» έδειξαν πως ανήκουν σε άλλο επίπεδο από την τουρκική ομάδα και πήραν μία επαγγελματική νίκη με 2-1, χάρις τα γκολ των Τζουντ Μπέλινχαμ στο 20′ και του Έρλινγκ Χάαλαντ στο 45+3′. Η Μπεσίκτας σκόραρε στο 90+4‘ με τον Μοντέρο και παρολίγο να κλέψει το βαθμό της ισοπαλίας, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ορεξάτος Μπέλινχαμ, πάρτι για την Ντόρτμουντ

Η Μπεσίκτας ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο πέμπτο μόλις λεπτό με τον Μίτσι Μπατσουαγί, να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Κόμπελ να έχει απάντηση. Από εκεί και πέρα όλο το ημίχρονο άνηκε στην Ντόρτμουντ, με την τριάδα στο χώρο του κέντρου, Νταχούντ, Μπέλινγχαμ και Μπραντ να κάνει πάρτι. Το σκορ άνοιξε στο 20′ ο Τζουντ Μπέλινγχαμ με ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από πάσα του Τομάς Μενιέ. Ο 18χρονος μάλιστα έσπασε και ένα ρεκόρ, αφού έγινε ο νεότερος Άγγλος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε εκτός έδρας αγώνα Champions League.

Η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής, με τους «Βεσφαλούς» να έχουν αρκετές καλές στιγμές στη συνέχεια για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Κορυφαία εξ αυτών, το σουτ του Έρλινγκ Χάαλαντ στο 26′, που από πολύ πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ. Κάθε φορά που οι παίκτες του Μαρκ Ρόζε έβγαινε στην επίθεση, μύριζε γκολ και αυτό ήρθε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο φανταστικός Μπέλινγχαμ, αφού πέρασε πολύ όμορφα στην περιοχή, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Χάαλαντ, με τον Νορβηγό να πλασάρει σε κενή εστία, κάνοντας το 0-2 στο 45+3‘.

Εκατέρωθεν φάσεις, περίπατο οι άμυνες

Το δεύτερο μέρος ήταν ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, για αμφότερες τις δύο ομάδες. Άμυνες δεν υπήρχαν, η Μπεσίκτας έκανε μεγάλη υπέρβαση για να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις και να πετύχει κάποιο τέρμα, όμως ο Κόμπελ ήταν σταθερός όπου χρειάστηκε. Οι «Βεστφαλοί» από την πλευρά τους έχασαν και αυτοί τις ευκαιρίες τους και είχαν τη δυνατότητα να τελειώσουν το ματς, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Ντεστανόγλου αποσόβησε το γκολ.

Η Μπεσίκτας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη

Η Μπεσίκτας δεν παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε τελικά να πετύχει αν και αργά το πολυπόθητο τέρμα που θα την έβαζε εκ νέου στη διεκδίκηση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ κοντά στην περιοχή, ο Μίραλεμ Πιάνιτς το εκτέλεσε και ο κεντρικός αμυντικός των Τούρκων, Μοντέρο πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και η Ντόρτμουντ πήρε αγχωτική νίκη στην πρεμιέρα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης με 2-1.

Eνδεκάδες:

Μπεσίκτας (Γιαλτσίν): Ντεστανόγλου, Ν’Σακαλά, Μοντέρο, Γουέλιγκτον, Ροζιέ, Γιοσέφ, Χάτσινσον( Ουτσάν 78′), Λαρίν (Καραμάν 60′), Πιάνιτς, Γκεζάλ, Μπατσουαγί

Ντόρτμουντ (Ρόζε): Κόμπελ, Μενιέρ, Χούμελς( Πόνγκρασιτς 70′), Ακάνζι, Γκερέιρο, Νταχούντ, Μπέλινχαμ (Βολφ 70′), Μπραντ (Βίτσελ 46′), Ρόις, Μάλεν (Μουκόκο 70′), Χάαλαντ