ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ - ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ 2-0: Η Σέριφ γράφει ιστορία με... ελληνικές τανάλιες!

Με ανίκητο τον Γιώργο Αθανασιάδη, η Σέριφ συνέχισε τα θαύματα και στην πρεμιέρα των ομίλων πετυχαίνοντας σπουδαία νίκη επί της Σαχτάρ με 2-0

Ζει το όνειρό της στο Uefa Champions League! Η Σέριφ Τίρασπολ στο πρώτο της παιχνίδι, στην πρώτη της συμμετοχή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση πέτυχε την παρθενική της νίκη κόντρα στην σκλυροτράχηλη Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Χτύπησε σαν… κόμπρα στις αντεπιθέσεις

Δύο ιδανικές αντεπιθέσεις ήταν αρκετές για να δώσουν στην ομάδα από τη Μολδαβία την πρώτη της ιστορική νίκη στο Uefa Champions League.

Αρχικά, ένα λεπτό αφού συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, η σέντρα του Κριστιάνο βρήκε ιδανικά τον Τραορέ, ο οποίος πιάνοντας ένα εκπληκτικό σουτ, άφησε «άγαλμα» τον Πιάτοφ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ στην ιστορία της Σέριφ στο Champions League, ανοίγοντας παράλληλα το σκορ και το δρόμο για την παρθενική νίκη του συλλόγου στη διοργάνωση.

Η νεοφώτιστη, στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, έχοντας αντέξει την πίεση των Ουκρανών μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος, έπραξαν αντίστοιχα και στο δεύτερο τέρμα τους.

Η Σαχτάρ σε μία από τις πολλές επιθετικές της ενέργειες στο δεύτερο ημίχρονο είχε ανέβει ψηλά για να πιέσει τους Μολδαβούς και να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Εκεί, η Σέριφ ξαναχτύπησε στην κόντρα επίθεση και στο 62′ ο Γιανσάν με καρφωτή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κριστιάνο έκανε τα πράγματα ευκολότερα για την ομάδα του, δίνοντας της δύο τέρματα προβάδισμα.

Η άρτια αμυντική λειτουργία και ο απροσπέλαστος Αθανασιάδης

Αναμφίβολα η Σέριφ, πέρα από το πρώτο τέταρτο που τόλμησε να πάρει αρκετές επιθετικές προσπάθειες και να πετύχει το πρώτο της τέρμα, κλείστηκε πίσω περιμένοντας υπομονετικά την Σαχτάρ να κάνει επιθέσεις.

Ωστόσο, στην αμυντικη λειτουργία των Μολδαβών έπαιξε τεράστιο ρόλο ο Γιώργος Αθανασιάδης, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του πραγματοποιώντας εξαιρετικές επεμβάσεις! Αποκορύφωμα στις σημερινές του αποκρούσεις, η εκπληκτική εκτίναξη στο σουτ του Τραορέ, στο 31ο λεπτό.

Αν υπάρχει ένα μελανό σημείο που αξίζει να σημειωθεί για τους Μολδαβούς, σήμερα, είναι η αναγκαστική αποχώρηση του Κολοβού στο 55′, εξαιτίας ενός μυϊκού τραυματισμού!