Αγιαξ-Παναθηναϊκός 0-1 (13-12 πεν.): Το όνειρο έγινε εφιάλτης από την άσπρη βούλα

ΑΓΙΑΞ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Σε ένα… ατελείωτο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε με συγκλονιστικό τρόπο στη διαδικασία των πέναλτι από τον Αγιαξ, κι ενώ είχε ισοφαρίσει στο 89′ με τον Τετέ το σκορ του ΟΑΚΑ. Με Λανς στα playoffs του Conference League.

Θρίλερ για τα… βιβλία της Ιστορίας. Ο Παναθηναϊκός ήταν… παλικάρι στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», ισοφάρισε το συνολικό σκορ στο 89′ με τον Τετέ, όμως, τελικά δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση, η οποία κρίθηκε σε μία… ατελείωτη διαδικασία πέναλτι.

Εκεί μπήκαν 25 γκολ, χάθηκαν αρκετά ακόμα και τελικά μοιραίος αποδείχθηκε ο Βιλένα, ο οποίος είχε ευστοχήσει (με το ζόρι) στο πρώτο του.

Συνεπώς, οι «πράσινοι» αποκλείστηκαν με συγκλονιστικό τρόπο από τη συνέχεια του Europa League και τώρα θα αντιμετωπίσουν τη Λανς στα πλέι οφ του Conference League.

Οι τερματοφύλακες παρέμεναν ανίκητοι

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο σε κατοχή, όμως οι ευκαιρίες ήταν… ολλανδικές. Στο πρώτο τέταρτο η πίεση του Παναθηναϊκού έμοιαζε να αποδίδει, αν και δεν βρέθηκαν οι κατάλληλες τελικές. Αντιθέτως, στο καλό του διάστημα ο Αγιαξ απείλησε πολύ, ωστόσο και πάλι δεν σκόραρε.

Τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν πολύ έντονα. Ο «Αίαντας» έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 2ο λεπτό με σουτ του Φιτζ-Τζιμ, με εξαιρετική ανάπτυξη, που κατέληξε πάνω στον Ντραγκόφσκι.

Στο 8ο λεπτό ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να απειλήσει. Ο Μαντσίνι έκλεψε σε επικίνδυνο σημείο και ο Ιωαννίδης βρέθηκε μπροστά στον γκολκίπερ. Οι «πράσινοι», μάλιστα, ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή, αλλά διαιτητής και VAR διέταξαν συνέχεια.

Η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία καταγράφηκε στο 29’, όταν σωτήρας ήταν για άλλη μια φορά ο Ιωαννίδης. Αυτή τη φορά όχι με κάποιο γκολ του, αλλά με την επίδειξη… αμυντικών ικανοτήτων, αφού με ένα γυριστό έδιωξε την μπάλα πάνω από τη γραμμή και έσωσε την εστία της ομάδας του από βέβαια παραβίαση.

Δεν πέρασαν τέσσερα λεπτά και ο Αγιαξ φλέρταρε ξανά με το γκολ. Ο Μπέργκχαους σούταρε από τα όρια της περιοχής και ο γονατιστός Ντραγκόφσκι είδε την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του.

Σημαντική βελτίωση και λύτρωση

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν από την ανάπαυλα απαράλλαχτες. Το «τριφύλλι» δημιούργησε από νωρίς κάποιες προϋποθέσεις, όμως, δεν μπορούσε να βρει την τελευταία και κρίσιμη πάσα.

Ο Τζούριτσιτς, πάντως, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τον Πάσβιρ με μία όμορφη ενέργεια, αλλά είδε τον… γερόλυκο γκολκίπερ να βρίσκεται σε απόλυτη ετοιμότητα και να γλυτώνει την ομάδα του με έγκαιρη έξοδο.

Γενικά, πάντως, ο Παναθηναϊκός ήταν ανεβασμένος και έψαχνε τη στιγμή του. Τα λεπτά περνούυσαν και δεν ερχόταν. Σε καλή, πάντως, κατάσταση παρέμενε ο Ντραγκόφσκι, ο οποίος ουσιαστικά κράτησε την ομάδα του εντός της υπόθεσης, αποκρούοντας τετ-α-τετ του Τέιλορ.

Στο 63′ το «τριφύλλι» είχε ακόμα μία εξαιρετική ευκαιρία με κεφαλιά του Ινγκασον, ο οποίος δεν βρήκε με δύναμη την μπάλα και έστειλε άουτ μία κοντινή κεφαλιά.

Η στιγμή, που λέγαμε, ήρθε τελικά, την πιο… μεγάλη ώρα. Λίγο πριν από τη συμπλήρωση των 90′, η μπάλα κατέληξε στον Τετέ και το βαρύ όπλο των καλοκαιρινών μεταγραφών, λύτρωσε την ομάδα του, βρίσκοντας το γκολ που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Η παράταση ήταν καθαρά «πράσινη». Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη ενέργεια, είχε την ψυχολογία και ήταν σταθερά πιο κοντά στα ολλανδικά καρέ από ότι ο Αγιαξ στα δικά του. Το γκολ, ωστόσο, δεν ήρθε αυτή τη φορά.

Στο όγδοο λεπτό της παράτασης, ο Τετέ πλησίασε στο δεύτερo γκολ toυ με τη συμβολή αμυντικού του Αγιαξ. Η μπάλα κόντραρε και κατέληξε λίγο έξω από το δοκάρι του Πάσβιρ.

Στο 102′, ο «Αίαντας» παραβίασε την «πράσινη» εστία, όμως ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ του Τραορέ στον Ντραγκόφσκι.

Και τελικά… ρουλέτα

Ακριβώς έναν χρόνο μετά τη Μασσαλία, η μοίρα ήθελε την πρόκριση στο ζευγάρι με τον Αγιαξ να κρίνεται με τον ίδιο τρόπο. Εκτός έδρας, στα πέναλτι! Το αποτέλεσμα, δυστυχώς, δεν ήταν το ίδιο. Μετά από μία… ατελείωτη διαδικασία, ο φημισμένος αντίπαλος πήρε την πρόκριση.

Πρώτος εκτελεστής ήταν ο Μαντσίνι. Κακή εκτέλεση στη μέση και ο Πάσβιρ τον νίκησε με τα πόδια.

Το πέναλτι του Μπέρχβαϊν για τον Αγιαξ ήταν πολύ καλύτερο και το πρώτο γκολ των πέναλτι ήταν ολλανδικό.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε προσωρινά με τον Γερεμέγεφ, όμως ο Φαν ντε Μπόμεν νίκησε αμέσως τον Ντραγκόφσκι.

Ο Τετέ κράτησε… ζωντανό το «τριφύλλι» με καλή εκτέλεση, αλλά ο Ντραγκόφσκι δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκοντς και έγινε το 3-2.

Ο Γεντβάι εκτέλεσε εξαιρετικά και παρότι ο Πάσβιρ πέταξε στη σωστή γωνία, δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Ο Τέιλορ έκανε τη δουλειά του και πλέον ήταν υπόθεση του Πάσβιρ ή του επόμενου εκτελεστή.

Ο Μλαντένοβιτς σκόραρε και… όλα τα φώτα ήταν πλέον στον Ντραγκόφσκι, ο οποίος είχε απέναντί του τον Μπρόμπι. Και ο Πολωνός τα κατάφερε!

Με την πρώτη του απόκρουση στη διαδικασία, κράτησε στο παιχνίδι τον Παναθηναϊκό, που είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Βιλένα.

Ο Ολλανδός εκτέλεσε, ο Πάσβιρ έπεσε σωστά, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει την εστία του. Ετσι το «τριφύλλι» ήταν πιο κοντά από ποτέ στην πρόκριση.

Ο Χέντερσον εκτέλεσε και σκόραρε, δίνοντας την μπάλα στον Μαξίμοβιτς.

Ο Σέρβος το έχασε και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε… με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Τραορέ εκτέλεσε και… άουτ! Με τρόπο, μάλιστα, τραγικό.

Ηταν σειρά του Ινγκασον. Ο «Βίκινγκ» δεν τα κατάφερε. Η μπάλα ξανά στον Αγιαξ και πάλι νέο χαμένο πέναλτι! Αυτή τη φορά από τον Μπας.

Η μπάλα στον Βαγιαννίδη και μετά στα δίχτυα, παρότι ο Πάσβιρ ακούμπησε για άλλη μια φορά την μπάλα.

Κρύο αίμα από τον Γκάι και ισοφάριση εκ νέου.

Ο αρχηγός Ζέκα ευστόχησε και ο Παναθηναϊκός ήταν ξανά… αγκαλιά με την πρόκριση, όμως ο Σούταλο έκανε το 7-7.

Ηταν η σειρά των κίπερ και… προς έκπληξη όλων, αμφότεροι ήταν εξαιρετικοί. Ντραγκόφσκι και Πάσβιρ αποδείχθηκαν άρτιοι και η αγωνία πήρε παράταση.

Ξανά Μαντσίνι, αυτή τη φορά όμως πολύ καλύτερα. Και το «τριφύλλι» ξανά μπροστά.

Η μπάλα πήγε στον Μπέρχβαϊν. Βαθιές ανάσες, άγχος και πάλι… γκολ, με εξαιρετική εκτέλεση στην κάτω δεξιά γωνία του Ντραγκόφσκι.

Γερεμέγεφ ξανά και πάλι στα δίχτυα. Αντίστοιχη ήταν, όμως, και η επιτυχία του Φαν ντε Μπόμεν.

Τετέ με λίγη φόρα, και…. γκολ! Ούτε αυτή η βολή ήταν τελειωτική. Ο Γκοντς την έστειλε κι αυτός στα δίχτυα!

Γεντβάι, σωστή εκτέλεση κάτω δεξιά και νέο προβάδισμα. Το… σενάριο όμως ήταν γνωστό. Τέιλορ γκολ και νέα ισοφάριση.

Το σερί έσπασε από τον Μλαντένοβιτς, ωστόσο η εκτέλεση του Μπρόμπι ήταν ξανά τρομερά κακή. Πιο… άουτ από το προηγούμενο και ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμα ζωντανός.

Ηταν η σειρά του Βιλένα. Αυτή τη φορά ο Ολλανδός δεν τα κατάφερε. Ο Πάσβιρ απέκρουσε και… όπλισε τον Γκάι, ο οποίος αυτή τη φορά δεν το έχασε, ρίχνοντας την… τελειωτική βολή.