Νότιγχαμ - Μπόρνμουθ 1-1: Ισοπαλία στη σκιά του σοκαριστικού τραυματισμού του Ντανίλο

Νότιγχαμ-Μπόρνμουθ

Στο «Χ» έμειναν Νότιγχαμ Φόρεστ και Μπόρνμουθ στην πρεμιέρα της Premier League, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα μέχρι το 87ο λεπτό. Σοκαριστικός τραυματισμός για τον Ντανίλο. Με το δεξί η Αρσεναλ στο νέο πρωτάθλημα.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, Νότιγχαμ Φόρεστ και Μπόρνμουθ έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το πολυπόθητο τέρμα της ισοφάρισης, τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Σοκαριστικός τραυματισμός για τον μέσο των γηπεδούχων, Ντανίλο, ο οποίος υπέστη συντριπτικό κάταγμα στον αστράγαλό του και θα απουσιάσει για μήνες από την ενεργό δράση.

Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη προηγήθηκε στο σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Κρις Γουντ να ανοίγει λογαριασμό για την φετινή χρονιά, με προσωπική ενέργεια στο 23ο λεπτό.

Αμφότερες οι ομάδες πίεζαν και είχαν διάθεση για να σκοράρουν, με τις προσωπικές μονομαχίες και την ένταση να είναι σε υψηλό επίπεδο.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να βρουν το τέρμα της ισοφάρισης με τον Αντουάν Σεμένιο στο 87ο λεπτό της συνάντησης.

Αρσεναλ – Γουλβς 2-0: Πρεμιέρα με νίκη για τους «κανονιέρηδες» – Μπήκε ως αλλαγή ο Ποντένσε

Το γκολ του Χάβερτς στο 25ο λεπτό, μετά από ασίστ του Σάκα, έδιωξε όλο το άγχος που είχε η Αρσεναλ και την οδήγησε στην νίκη επί της Γουλβς με 2-0 στην πρεμιέρα της Premier League.

Η ομάδα του Αρτέτα δεν έθελξε με την απόδοσή της, όμως ήταν αποτελεσματική και πήρε τους πρώτους τρεις πόντους της χρονιάς, στην προσπάθεια που θα κάνει να διεκδικήσει το τρόπαιο του πρωταθλήματος.

Στην φάση του 2-0 είχαμε αλλαγή ρόλων, με τον Χάβερτς να γίνεται δημιουργός και τον Σάκα εκτελεστή.

Ο Ντάνιελ Ποντένσε, που βρίσκεται πάντοτε στο μεταγραφικό στόχαστρο του Ολυμπιακού, πέρασε ως αλλαγή στο 76ο λεπτό για τους «λύκους».