ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΛΕΙΨΙΑ 6-3: Στο βροχερό Μάντσεστερ το γύρισαν στο... πόλο

Γκολ και θέαμα παρακολουθήσαμε στην αναμέτρηση Μάντσεστερ Σίτι – Λειψία, με τους «πολίτες» να παίρνουν τη νίκη με 6-3, για την πρεμιέρα των ομίλων του Uefa Champions League.

Εμφατική νίκη που την ανεβάζει στην πρώτη θέση του ομίλου, σε συνδυασμό με το ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) της Παρί Σεν Ζερμέν με τη Μπριζ, πήρε η Σίτι κόντρα στην Λειψία με 6-3. Πλουραρισμός σκόρερ για τους «πολίτες», χατ-τρικ για τους «ταύρους» ο Ενκουνκού.

Η βροχή… γκολ στο πρώτο 45λεπτο

Αναμφίβολα, στο παιχνίδι του Μάντσεστερ περιμέναμε πολλά τέρματα! Αμφότερες οι ομάδες έχουν βασικό τους «όπλο» την επίθεση, γεγονός που απέδειξαν στον αγωνιστικό χώρο του Etihad Stadium.

Ο δείκτης του σκορ ξεκίνησε να μετράει τέρματα, αρχικά στο 16ο λεπτό, με τον Άκε να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζακ Γκρίλις, ενώ 12 λεπτά αργότερα προστέθηκε ακόμα ένα τέρμα με το αυτογκόλ του Μουκιέλε να δίνει δύο γκολ προβάδισμα στους «πολίτες».

Στο 42′ σειρά στο σκοράρισμα είχαν οι «ταύροι», οι οποίοι με τον Ενκουνκού, μείωσαν προσωρινά στο σκορ, καθώς λίγα λεπτά αργότερα, με τη βοήθεια του VAR, καταλογίσθηκε πέναλτι για τη Σίτι στο οποίο ευστόχησε ο Μαχρέζ, με το 3-1 να είναι το σκορ της ανάπαυλας.

Λειψία μειώνει… Σίτι αυξάνει

Στο δεύτερο ημίχρονο ο δείκτης του σκορ δεν σταμάτησε να καταγράφει τέρματα, ωστόσο η επίτευξή τους γινόταν με… τέμπο. Η Λειψία έβαζε και ως αντίδραση η Σίτι έπαιρνε εκ νέου το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχε στο πρώτο ημίχρονο.

Με τη συμπλήρωση έξι λεπτών στην επανάληψη, η Λειψία μείωσε με τον Ενκουνκού, όμως και πάλι η χαρά δεν κράτησε για πολύ καθώς οι «σίτιζενς», με το παρθενικό γκολ του Τζακ Γκρίλις, έκαναν το 4-2, ανακτώντας πάλι το προβάδισμα τους.

Το ίδιο συνέβη, στο 72′ και στο 75′, όταν οι «ταύροι» πρόσθεσαν ακόμα ένα γκολ στο ενεργητικό τους με τον Ενκουνκού να κάνει το χατ-τρικ και τον Ζοάο Κανσέλο να δίνει και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, κάνοντας το 5-3 με άψογο σουτ έξω από την περιοχή.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκαμπριέλ Ζεσούς, στο 87′, εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Γκουλάσι.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Άκε, Ντίας, Ζιντσένκο, Κανσέλο, Ρόντρι (60′ Φερναντίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα (60′ Γκουνοτγκάν), Ντε Μπρόινε (71′ Φόντεν), Μαχρέζ, Γκρίλις (81′ Ζεσούς), Τόρες (71′ Στέρλινγκ)

Λειψιά: Γκουλάσι, Όρμπαν, Μουκιέλε, Κλόστερμαν, Ανχελίνιο, Άνταμς, Λάιμερ (61′ Χαϊνταρά), Όλμο (72′ Μπρόμπλεϊ), Ενκουνκού (81′ Γκβαρντιόλ), Φόρσμπεργκ (61′ Σομποζλάι), Σίλβα (61′ Πόουλσεν)