ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 1-1: Χάλασε το ντεμπούτο του Μέσι

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε -στην πρεμιέρα της τριάδας Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Μέσι- να φύγει με το «διπλό» από το Βέλγιο, καθώς η Κλαμπ Μπριζ κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Στο Βέλγιο Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Μέσι έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί, αλλά αυτή η επιλογή του Μαουρίσιο Ποκετίνο δεν ήταν και… τυχερή, καθώς η Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς η Κλαμπ Μπριζ αποδείχθηκε πολύ σκληρή ομάδα.

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο, η κάθε ομάδα είχε τις στιγμές της, με την Παρί Σεν Ζερμέν να… χαμογελά πρώτη, καθώς ο Άντερ Ερέρα άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, μετά από πολύ ωραία ασίστ του Κιλιάν Εμπαπέ

Μάλιστα, οι Παριζιάνοι συνέχισαν να πιέζουν την Μπριζ και απείλησαν λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Λιονέλ Μέσι σύγκλινε με ωραίο τρόπο προς τη μεγάλη περιοχή και με ένα εξαιρετικό πλασέ χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι του Μινιολέ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν αρκετά γρήγορα, όταν στο 27ο λεπτό ο Βανάκεν εκμεταλλεύτηκε μία σέντρα από τα αριστερά και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε για τους Βέλγους. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Ο Εμπαπέ επισκίασε τα… πάντα

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Κιλιάν Εμπαπέ βγήκε με αναγκαστική αλλαγή εκτός αγωνιστικού χώρου, καθώς τραυματίστηκε, με τον Μαούρισιο Ποκετίνο να… πονοκεφαλιάζει ενόψει του δεύτερου αγώνα των Γάλλων κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι.

Η Κλαμπ Μπριζ πίεσε πολύ περισσότερο την Παρί και φαινόταν τουλάχιστον για τα πρώτα 20 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ότι θα είναι εκείνη που θα έβαζε το πολυπόθητο γκολ.

Τελικά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποιο γκολ στα τελευταία λεπτά και έτσι αμφότερες μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Με αυτό το αποτέλεσμα η Παρί Σεν Ζερμέν και η Κλαμπ Μπριζ ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Λειψίας με 6-3.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Κλαμπ Μπριζ (Κλεμάν): Μινιολέ, Κλίντον Μάτα, Χέντρι, Ενσόκι, Σοουά (90+2′ Μαουάσα), Ριτς, Βανάκεν, Μπαλάντα, Σομπόλ, Ντε Κατελάερε, Λανγκ

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποκετίνο): Νάβας, Ντιαλό (75′ Νούνο Μέντες), Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Χακίμι, Άντερ Ερέρα, Παρέδες (46′ Ντανίλο), Βαϊνάλντουμ (46′ Ντράξλερ), Νεϊμάρ, Εμπαπέ (51′ Ικάρντι), Μέσι