ΙΝΤΕΡ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 0-1: «Δάγκωσε» στο 89' ο Ροντρίγκο!

Όλα έδειχναν πως πηγαίναμε σε ισοπαλία, αλλά οι Ισπανοί κατέκτησαν το τρίποντο με τη «χρυσή» αλλαγή…

«Έκλεψε» τη νίκη η Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο Μιλάνο απέναντι στην Ίντερ, στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League! Οι Μαδριλένοι έβαλαν το γκολ σε ένα σημείο του αγώνα στο οποίο ήταν αρκετά δύσκολο πλέον να το… γυρίσουν οι Ιταλοί.

Ένα ματς το οποίο έδειχνε πως θα οδηγηθεί στην ισοπαλία και στο «φτωχό», αλλά… γεμάτο 0-0. Παρόλα αυτά η Ρεάλ σκόραρε στο 89′ με τη «χρυσή» αλλαγή τον Ροντρίγκο και πήρε το «διπλό» με σκορ 0-1!

Οι γηπεδούχοι ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν πιο πιεστικοί και καλύτεροι, αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν έτοιμο Κουρτουά, ο οποίος κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε, απείλησε την Ίντερ, και σημείωσε το γκολ που έκανε τη διαφορά στον αγώνα.

Στο 10′ ο Κουρτουά έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Τζέκο, ενώ μετά την εκτέλεσή του η κεφαλιά του Τσαλχάνογλου κατέληξε άουτ! Εννέα λεπτά μετά ο Κουρτουά είπε και πάλι «όχι» στην αντεπίθεση του Μαρτίνς. Στο 36′ απείλησε η Ρεάλ με τον Μιλιτάο χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα και ένα λεπτό μετά ο Μπρόζοβιτς έστειλε την μπάλα άουτ!

Στο δεύτερο ημίχρονο αναφέραμε και παραπάνω η Ρεάλ κατάφερε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, όμως την καλύτερη φάση την είχε η Ίντερ στο 57′. Όταν όμως και πάλι «έπεσε» πάνω σε έναν έτοιμο Κουρτουά ο οποίος κράτησε το μηδέν στην εστία του, μετά την κεφαλιά του Τζέκο.

Η Ρεάλ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με πρωταγωνιστές δύο παίκτες οι οποίοι μπήκαν ως αλλαγή, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Σέντρα του Καμαβινγκά στο 89′, πλασέ στην κίνηση από τον Ροντρίγκο και 0-1 στο Μιλάνο!

Έτσι οι Ισπανοί πήραν το τρίποντο, ενώ στο άλλο ματς η Σέριφ νίκησε με 2-0.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Μπαστόνι, Νταρμιάν (55′ Ντάμφρις), Μπαρέλα (84′ Βεσίνο), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (65′ Βιδάλ), Πέρισιτς (55′ Ντιμάρκο), Λαουτάρο (65′ Κορέα), Τζέκο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλος Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Νάτσο, Αλάμπα, Κασεμίρο, Μόντριτς (80′ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Βάσκεθ (66′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Βινίσιους.